Lytro Inc. Zmiana strategii?

Lytro-Light-Field-Camera2
Ponad rok temu ukazał się Lytro Illum. To aparat wyposażony w obiektyw 30-250 mm f/2.0 (ekwiwalent), rejestrujący tzw. pole świetlne. Ta technologia zapisywała dane o kierunku padania poszczególnych promieni światła, dzięki czemu ostrość można było ustawić już po wykonaniu zdjęcia.

Lytro Illum otrzymał matrycę o rozdzielczości 40-megarays (od słowa ray oznaczającego promień), dotykowy, ekran LCD, oraz stopkę mocowania zewnętrznej lampy błyskowej. Wcześniej pojawiła się konstrukcja o nazwie Lytro Light Field Camera. W środku był sensor o rozdzielczosci 11 Megarays, procesor obrazowy Lytro Light Field Engine 1.0. Aparat został wyposażony w zoom będących w „małym obrazku”odpowiednikiem zakresu ogniskowych 35–280 mm. Cena powyższych urządzeń nie była mała – Lytro Illum miał kosztować 1599 dolarów, szef firmy Jason Lytro Rosenthal obiecał że w 2014 roku ukaże się szereg nowych „przełomowych” produktów. Miał zostać zaprezentowany model aparatu „trzeciej generacji”.

Lytro-Light-Field-Camera1
Niestety, docierające obecnie informacje nie są optymistyczne. Chyba projekt związany z aparatami wykorzystujacymi technologię pól świetlnych nie wypalił mimo, że firma m.in. pracowała nad algorytmami pozwalającymi na wyświetlanie zdjęć na telewizorach i monitorach 3D z możliwością zmiany perspektywy. Zarząd Lytro Inc. postanowił więc skoncentrować się na rzeczywistości wirtualnej i wideo. Zwolni również od 25 do 50 osób z „załogi” liczącej 130 pracowników. Przeznaczy jednak 50 mln. USD na badania i rozwój na dziedziny w których zamierza działać w przyszłości.

Założycielem Lytro Inc jest, urodzony 21 września 1979 roku w Malezji, Ren Ng. Firma powstała osiem lat temu, przez ten okres czasu różne fundusze zainwestowały w nią 140 mln. USD. Z czasem rola Rena w firmie została ograniczona. Później zrezygnował on ze stanowiska dyrektora generalnego z zamiarem skupienia się na „wizji produktu, technologii i kierunku strategicznym”. W zeszłym roku miał objąć profesurę w Berkeley. Aparatom Lytro zarzucano kiepską ostrość, małą rozdzielczość oraz wymóg dedykowanego oprogramowania do otwarcia zdjęć.

Firma mieści się w Mountain View (Kalifornia), cena Lytro Light Field Camera wynosi na naszym rynku około 850 złotych.

Zobacz wideo:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.