Wojciech Plewiński w Starej Galerii ZPAF

Plewinski-W_14
W najbliższy poniedziałek o godz. 18, w krakowskim Klubie „Pauza” odbędzie się spotkanie (i konsultacje) z Wojciechem Plewińskim, a tymczasem w warszawskiej Starej Galerii ZPAF jest prezentowana wystawa zdjęc tego znakomitego fotografa.

Ekspozycja została zorganizowana z okazji przyznania Artyście Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZaiKS-u w dziedzinie sztuk wizualnych. To duże wyróżnienie, w przeszłości tym zaszczytem uhonorowano m.in. Magdalenę Abakanowicz, Leona Tarasiewicza, a także Wojciecha Prażmowskiego i Tomasza Gudzowatego. Należy podkreślić, że wystawa zdjęć w Starej Galerii ZPAF jest przeglądem twórczości Plewińskiego którego należy uznać za fachowego dokumentalistę, wrażliwego obserwatora i zaangażowanego uczestnika polskiego życia teatralnego. Zobaczymy więc portrety m. in. Piotra Skrzyneckiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Kantora i Stanisława Mrożka a także osób wówczas bardzo słabo znanych ze znanym ujęciem młodej Anna Dymnej. Bo Plewiński poszukiwał „nowych twarzy”, sławnych „kociaków”.

Plewinski-W_1
Lata pięćdziesiąte to czas intensywnego życia towarzyskiego, z tego okresu pochodzą zdjęcia wykonywane przy okazji prywatnych imprez, wyjazdów kiedy portretowane osoby czują się swobodnie i nie reagują na obecność aparatu. Najlepiej znana jego fotografia przedstawiająca Romana Polańskiego i Andrzeja Wojciechowskiego tańczących na stole w piżamach powstała w czasie spotkań muzyków Jazz Camping na Kalatówkach. Z kolei w Zakopanym zostało wykonane nie mniej sławne ujęcie Krzysztofa Komedy i jego żony Zofii. Na nim muzyk w piżamie, z saksofonem w dłoniach, i jego zasłuchana żona. Plewińskiego, który dzielił z parą pokój, ta poranna scena uwiodła na tyle, że postanowił ją uwiecznić.

Plewinski-W_13
Plewinski-W_2 Plewinski-W_3
Fotograf przez lata pracował dla polskiej prasy, był autorem ponad 500 okładek tygodnika “Przekrój”. Tworzył portrety, fotoreportaże, zdjęcia plenerowe, zyskał przydomek polskiego Avedona. Przez wiele lat związany był z Piwnicą pod Baranami, fotografował przedstawienia odbywające się na deskach m.in. Teatru Starego, STU, Ludowego w Krakowie oraz teatrów w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Łodzi i Zakopanem. Rejestrował legendarne inscenizacje Lidii Zamkow, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hübnera, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy. Zdokumentował ponad 700 spektakli, dbał o wierne oddanie klimatu przedstawienia, jednak tam, gdzie mógł – przemycał także element kreacji.

Plewinski-W_4
Na koniec film. Nie był fotosistą, ale pojawił się na planie zdjęciowym m.in. „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa ze swoim Pentakonem. Uwiecznił na fotografiach klimat miasta zawieszonego w czasoprzestrzeni, tworząc niepowtarzalne obrazy z pogranicza światów.

Plewinski-W_15
Wystawa potrwa do 22 marca 2015.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.