„Pejzaż Duczyński” w Szczecinie

Duczynski-M_1
W Galerii Libra Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego trwa wystawa zdjęć Macieja Duczyńskiego. Warto ją zobaczyć, dwadzieścia fotografii to wnikliwie zdefiniowane obrazy. Przeważają zimne i piękne pejzaże Północnej Europy, klarowność powietrza i wody.

Maciej Duczyński jest fotografem i podróżnikiem, zdobywcą kilkudziesięciu nagród i wyróżnień m.in. w Pilsner Urquell International Photography Awards, Wielkim Konkursie National Geographic, Wandelust Travel Photo of The Year 2009, Emirates Photography Exhibition 2009, oraz Digital Camera Photographer of the Year 2009. Specjalizuje się w technice HDR, jego zdjęcia ukazują zapierające dech piękno odległych zakątków naszego świata.

Duczynski-M_4 Duczynski-M_5
Prezentowana wystawa powstała podczas jego licznych podróży po Polsce, Norwegii i Islandii. Duczyński w wyjątkowy sposób fotografuje odległe zakątki naszego świata, przemierza je od wielu lat wytyczając własny fotograficzny styl. Patrzy na krajobraz przez obiektyw, obserwuje rozpościerające się przed Nim przestrzenie, wybiera wątek, definiuje i stawia kropkę wyzwoleniem migawki. Widzimy więc nienaruszoną przez cywilizację naturę, czasami jest to świat lekko zamazany, mglisty, czasami dość ciemny lub w odcieniach szarości. Promienie słońca, rozproszone w atmosferze są źródłem światła dla fotografowanej sceny. Niebo stanowi tło, zajmując czasami połowę, lub większą część kadru. Przejście od części barwnej do przezroczystej jest płynne.

Duczynski-M_2
Zdjęcia Duczyńskiego są doskonałe technicznie i perfekcyjna skomponowane. To oczywiście można też powiedzieć o jego poprzednich zestawach min. „Światła Północy”, „Kolory Europy”, „Bezkolor”. Autor nie poprzestaje jedynie na pewnym stylu fotografii, poszukuje i doskonali nowe techniki obrazu. O swoich pracach mówi: „W fotografii nie interesuje mnie tylko pokazywanie krajobrazu, zwykłe rejestrowanie rzeczywistości, ale jej kreacja, kreacja pewnej sceny, którą widzę (…) Preferuję zimne piękno pejzaży północnej Europy, grę skały i wody, surowość i niedostępność gór.”

Duczynski-M_3
Wystawa potrwa do 30 kwietnia. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.