Rock o’clock w Obserwacji

Gilles-Elie-Cohen_1
W warszawskiej galerii „Obserwacja” jest prezentowana wystawa Gillesa Elie Cohen’a zatytułowana Rock o’clock. Ekspozycja jest efektem współpracy galerii z holenderskim kolektywem kuratorskim AiArt (Sebastian Rypson, Nahuel Blaton).

Gilles-Elie-Cohen_2
Tytuł wystawy nawiązuje do utworu Billy Haleya i The Comets „Rock around the clock”, chociaż oryginalna nazwa „Vikings & Panthers” też jest dobra. Prezentowane czarno-białe zdjęcia powstały trzydzieści lat temu i przedstawiają paryską subkulturę gangów młodzieżowych. Członkowie dwóch grup są pasjonatami amerykańskiej mody i muzyki lat 50. i udało się im wypracować własny, unikatowy styl.

Gilles-Elie-Cohen_3 Gilles-Elie-Cohen_4
W 1982 roku Gilles Cohen spotkał się z „Wikingami” w północnej części Paryża. Później fotografował ich zachowanie, kolorowe ubiory z lat pięćdziesiatych, sposób spędzania czasu i piękne zabytkowe samochody. Poświęcił im każdą wolna chwilę, a oni przyzwyczaili się do obecności aparatu. Byla też grupa nazywająca się „Pantery” oraz „Cats” (w amerykańskim slangu oznacza to „równego gościa”), wszyscy inspirowali się filmem „West Side Story”, wymyślonym gangiem Sharks, czy Jets. Słuchali rock’n’rolla (a także wielu artystów afro-amerykańskich), zachowywali się krzykliwie i głośno wyrażali swoje potrzeby. Ich związki z pierwowzorem były raczej powierzchowne, dotyczące np. stroju czy zamiłowania do jazdy amerykańskim „krążownikiem szos”. Pojmowali życie w kategoriach nieustannej walki, w której silniejszy i bardziej cyniczny zawsze musi zwyciężyć. Nie byli zainteresowani jakimkolwiek lepszym życiem czy jakąkolwiek wizją stabilizacji. Gang dawał im oparcie i bezpieczeństwo. Nie stawiali przed sobą żadnych celów, żyli z dnia na dzień. Odrzucali, czy nawet walczyli z innymi subkulturami, shinhedami, punkami. Ważnym elementem w ich życiu była muzyka.

Gilles-Elie-Cohen_6
Gilles-Elie-Cohen_5
Gilles Elie Cohen urodził się w 1945 roku w Tunezji. Osiemnaście lat później przeprowadził się do Paryża i nawiązał współpracę z takimi agencjami jak Gamma, Sygma, Sipa, Viva. Obecnie mieszka w Amsterdamie.

Wystawa potrwa do 14 kwietnia 2015 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.