Śląska Fotografia Prasowa – wyniki

SFP_Jarzebinski-Maciej1
Parę dni temu odbyło się ogłoszenie wyników 13. edycji konkursu Śląska Fotografia Prasowa. Zwycięzcą został Maciej Jarzębiński za reportaż pt. Podziemny protest, wśród wyróżnionych jest m.in. Martin Straka i Arkadiusz Gola.

SFP_Jarzebinski-Maciej2
Śląska Fotografia Prasowa to lokalny, ale prężny konkurs fotograficzny. Są oceniane zdjęcia, które zostały wykonane w ostatnim roku. Niekoniecznie muszą one pokazywać Śląsk i wydarzenia rozgrywające się na tym terenie, np. Artur Pławski zgłosił cykl „Urban Highline Festival” który został wykonany w Lublinie. Organizatorem SFP jest Biblioteka Śląska i Syndykat Dziennikarzy Województwa Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego. Na konkurs wpłynęło 470 prac 50 autorów, fotografie oceniało jury w składzie prof. Marian Oslislo (ASP w Katowicach), Witold Englender, Katarzyna Łata-Wrona, Zbigniew Podsiadło, a także prof. Jan Malicki (Biblioteka Śląska) i Martyna Radłowska-Obrusnik. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 146 zdjęć 27 autorów, pierwsze miejsce zdobył Maciej Jarzębiński, drugie Martin Straka („Pociągi w lodzie”) a trzecie Arkadiusz Gola („Pejzaż z kamieni”). Laureaci otrzymali gratyfikacje pieniężne: 3000, 2000 i 1500 zł.

SFP_Jarzebinski-Maciej3
Maciej Jarzębiński jest największym zwycięzcą konkursu. Otrzymał on też inne nagrody, ale główna chyba jest zasłużona. Jego czarno-biały, surowy fotoreportaż (powyżej) powstał podczas protestu prowadzonego przez górników i ich rodziny w przeznaczonej do likwidacji kopalni „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu. Nie jest jakoś odkrywczy, ale reporter znalazł się w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu. Z kolei jego „Rzut wolności” (poniżej) który otrzymał nagrodę specjalną im. Jana Suchana, przedstawia mężczyznę rzucającego słoikiem z farbą w pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Katowicach. Warto zaznaczyć, że Jarzębińskiemu przyznano też Nagrodę Specjalną za „podejmowanie tematyki korespondującej z programem Miasto Ogrodów” czyli należy sądzić ważnych i istotnych. Jego zdjęcia z cyklu „Mistrzowskie emocje” powstały w strefie kibica przed Spodkiem podczas finału mistrzostw świata w siatkówce, który odbył się w Katowicach we wrześniu ubiegłego roku.

SFP_Jarzebinski-Maciej4
W konkursie przyznano też nagrodę czytelników Biblioteki Śląskiej dla Artura Pławskiego za zdjęcie nr 4 z cyklu „Urban Highline Festival” oraz Nagrodę Specjalną dla Ireneusza Dorożańskiego („X Bieg Katorżnika”). Józef Wróbel otrzymał Wielki Splendor Śląskiej Fotografii Prasowej.

Poniżej niektóre nagrodzone zdjęcia Martina Straki, Arkadiusza Goli oraz Ireneusza Dorożańskiego.

SFP-Straka-Martin2 SFP-Straka-Martin1

SFP-Gola-Arkadiusz1
SFP-Dorozanski-Ireneusz1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.