Film Video Foto 2015. Już po imprezie.

FVF-2015
Zakończyły się targi FILM VIDEO FOTO 2015. Niestety, tegoroczna edycja imprezy, to kolejny dowód na to, że taka formuła prezentacji produktów powoli się wyczerpuje.

Od ponad dekady „Film-Video-Foto” to jedyne tego typu wydarzenie targowe w Polsce. W przeszlości mieliśmy parę podobnych imprez, ewenementem było osławione  „Polfoto”. Swą historię zaczęło w 1987 roku z chwilą zorganizowania pierwszego ogólnopolskiego zjazdu fotografów, i z czasem impreza przekształciła się w spotkanie handlowców, minilabowców i właścicieli zakładów fotograficznych. Obecnie targi nie odbywają się, ale w ostatnich latach pojawiły się próby zorganizaowania imprezy konkurencyjnej do FVF. Należy wymienić inicjatywę „warszawską”, „szczecińską” (Photo Picture) czy „kielecką” (Foto Media). Nie wyszły one jednak poza sferę projektu.

Mamy więc monopolistę targowego, ale od dłuższego czasu widać, że udział w tej imprezie służy raczej podtrzymaniu kontaktów handlowych niż nawiązaniu nowych. Dawniej targi były wpisane w kalendarium spraw ważnych, ale obecnie rynek wskazuje, że koncepcja stoisk i prezentacji jest pomysłem z ubiegłego wieku.  W tegorocznej edycji FVF wprawdzie wystawców nie brakowało, ale w większości były to firmy małe, prowadzące działalność handlowo-usługową, zatrudniajace do 5 osób czyli tzw. MSP. Sporo było zwiedzających, dużo wycieczek szkolnych i osób pragnących wziąć udział w warsztatach i szkoleniach. Od razu rzucił się w oczy brak wielu największych graczy na rynku fotograficznym, czyli stoisk takich koncernów, jak Canon (obecny poprzez dystrybutora), Fujifilm, Samsung, Olympus, Nikon. Wprawdzie pojawiły się ich  gablotki ze sprzętem (i specjalistę objaśniajacego zawiłości techniczne) na stoiskach dystrybutorów, ale nie o to chodzi. Jak zwykle rozmachem (na miarę Łodzi) imponowała firma Sony i można było zobaczyć jej najnowsze lustrzanki, bezlustrowce i obiektywy. Ale też nie wszystkie , niektórych „szkieł” zabrakło.
Dzielnie pracował Sony Foto Team, z globalnych koncernów wystawiał się też Panasonic i Epson ze swoimi drukarkami. Z oprogramowania przeznaczonego dla fotografów obecny był Corel, zabrakło firmy Adobe.

W tegorocznej imprezie nie pokazała się też firma Daymen (Lowepro), KSK, K-Consult (sprzedawca m.in. obiektywów Sigma), Tetenal, brak było sprzętu Leica. Rekompensatą był dystrybutor obiektywów Tokina, filtrów Cokin, lamp Quantuum czyli Next 77 czy CSI (Tenba).  W Łodzi prezentowano przede wszystkim kamery, oprogramowanie i akcesoria do wideo, ale także ramki, albumy, oprawy do zdjęć, sprzęt oświetleniowy do studiów fotograficznych i filmowych.  Kilka „drobiazgów” było bardzo ciekawych: np. Tokina AT-X 11-20 mm f/2.8 PRO DX 11-20 mm (kliknij info), czy lampa Genesis Stroboss. Dużym zaskoczeniem dla piszącego był udział w targach firm związanych z fotofinishingiem. Należy tu wymienić Profitek (dawnej Noritsu Poland), Pakt Minilabs, czy Minilaby Poznań.  Sporym zainteresowaniem właścicieli zakładów foto (bo tacy tez byli w Łodzi) cieszyła sie maszyna typu  „all in one” czyli D 705 i QSS Green II, stworzone do produkcji odbitek, foto książek klasycznych i z zastosowaniem druku dwustronnego oraz foto kalendarzy.  Wśród wystawców  nie zabrakło pionierów rynku foto w Polsce czyli firm Elfo i Foto 7, ale nie pokazał się Ventis ze swoim systemem do rejestracji trójwymiarowych produktów w internecie o nazwie Orbit Vu.

Od zawsze mocna stroną FVF są szkolenia. Jak zwykle nie zabrakło spotkań i pokazów poświęconych m.in. technice wykorzystywanej w aparatach wielkoformatowych, czy produkcji wideo. Uczestnicy targów mogli też wziąć udział w warsztatach studyjnych prowadzonych przez Norberta Gajlewicza z czasopisma Foto-Plus, oraz w spotkaniu z Tomaszem Tomkowiakiem. Prezentacji produktów towarzyszyły też wystawy, m.in pokaz fotogramów Tomasza Tomaszewskiego i Roberta Wolańskiego.

Następna edycja FVF już za rok.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.