BELARUS PRESS PHOTO 2014 w Warszawie

BPP-2014_4
Belarus Press Photo to konkurs fotografii prasowej na Białorusi. Jest organizowany od 2009 roku, w ostatnich paru latach stał się znaczącym wydarzeniem u naszego wschodniego sąsiada. Teraz w warszawskiej galerii „Pracownia Duży Pokój” można oglądać zdjęcia z ostaniej edycji.


BPP-2014_3
Organizatorzy konkursu wzorują się na sławnym World Press Photo, zdjęcia nominowane są w kilku kategoriach (wydarzenia, życie codzienne, tradycje, sport, sztuka i rozrywka, przyroda, portret, fotografia mobilna). Do udziału w tym przedsięwzięciu zapraszani są fotoreporterzy poruszający w swoich pracach ważne tematy społeczne.  Nagradzana jest fotografia łącząca kilka najważniejszych cech – o najwyższej wartości informacyjnej, merytorycznej i technicznej, jednocześnie niepozbawiona oryginalnej wizji autora, oraz wykonana przy zachowaniu etycznych kanonów zawodu fotoreportera.

BPP-2014_6
W ostatniej edycji 93 uczestników nadesłało ponad 2000 prac, nie zostało jednak przyznane Grand Prix. Nalezy zauważyć, że na zdjeciach nie ma tego wszystkiego, co w ostatnich czasach najczęściej przyciąga szklane oko fotoreporterów i tłumu gapiów. Dominuje społeczno-polityczny charakter prac, fotografie ukazuja często ludzki dramat i tragedię. Fotoreporterzy pokazują niełatwe realia życia, ale co bardzo ważne, obraz, który widzimy, intryguje i porusza, ale nie przygnębia.

BPP-2014_2
BPP-2014_5
W  składzie jury V edycji konkursu znaleźli się: Wasilij Fiedosienko (Reuters, Białoruś), Maarten Koets (zastępca dyrektora konkursu World Press Photo, Holandia), Jonas Staselis (Klub Fotografii Prasowej, Litwa), Paul Hansen (laureat World Press Photo 2013, Szwecja) Donald Weber (VII Photo Agency, Kanada), Aleksandr Ziemlaniczenko (Associated Press, Rosja), Rafal Milach (Sputnik Photos, Polska).

Wystawa potrwa do 1 kwietnia 2015.

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.