Kryzys fotografii. Wykład Krzysztofa Jureckiego

Kryzys-fotografii
W najbliższą środę w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia odbędzie się wykład Krzysztofa Jureckiego pt. Kryzys fotografii artystycznej i perspektywy jego przezwyciężenia. Tym razem znany krytyk i historyk fotografii opowie o współczesnej polskiej fotografii. Wstęp na wykład jest wolny.

Krzysztof Jurecki jest autorem wielu tekstów z zakresu historii sztuki i fotografii. Był stałym współpracownikiem takich pism jak „Kwartalnik Fotografia” i „Exit”. Autor, w nawiązaniu do poglądów Zdzisława Beksińskiego z końca lat 50., omówi problem kryzysowej sytuacji, w jakiej znalazła się fotografia artystyczna w Polsce w XXI wieku. Analizie poddane zostaną takie zagadnienia jak: teoria fotografii, nadprodukcja obrazów i kultura wizualna, festiwale, upadek magazynów fotograficznych. Autor przedstawi także możliwe drogi wyjścia z tak zarysowanej sytuacji, jeśli fotografia ma pełnić jeszcze funkcję artystyczną.

Krzysztof Jurecki urodził się w 1960 roku. Jest absolwentem historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz stacjonarnych studiów doktoranckich IS PAN w Warszawie (1990-1993). Krytyk, historyk fotografii, kurator wystaw i wykładowca akademicki. W latach 1998-2005 kierownik Działu Fotografii i Technik Wizualnych w Muzeum Sztuki w Łodzi. Autor kilkuset tekstów krytycznych i historycznych z zakresu sztuk plastycznych (Projekt, Fotografia, Obscura, Obieg, Format, Arteon) oraz dwóch książek Fotografia polska lat 80. oraz Słowo o fotografii (wraz K. Makowskim). Kurator kilkudziesięciu wystaw z zakresu fotografii i sztuk plastycznych, m.in. Wokół dekady.Fotografia polska lat 90., (Łódź 2002), Światło ze Wschodu, (Moskwa 2005). Interesuje się problematyką historii polskiej awangardy oraz fotografii XX wieku, w tym historią surrealizmu, fotografii niemieckiej lat 50., oraz fotografii amerykańskiej po II wojnie światowej.

Wykład Krzysztofa Jureckiego odbędzie się 8 kwietnia 2015 roku o godzinie 18 w Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu. Będzie to niepowtarzalna okazja do dyskusji i wymiany pogladów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.