Pierwsi fotografowie Warszawy. Beyer, Brandel, Fajans

Pierwsi-fot-Warszawy1
Już za parę godzin odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy „Pierwsi fotografowie Warszawy. Beyer, Brandel, Fajans”. Zobaczymy zdjęcia XIX-wiecznej stolicy  zatrzymanej w kadrze przez trzech prekursorów polskiej fotografii: Karola Beyera, Maksymiliana Fajansa i Konrada Brandla.

Każde miasto miało swoich fotografów. Kraków był uwidaczniany przez Walerego Rzewuskiego, Awita Szuberta i Ignacego Kriega, Wilno przez Józefa Czechowicza, a Lwów fotografował Józef Eder i Teodor Szajnoka. Od czasu kiedy Louis J.M. Daguerre obwieścił wynalazek dagerotypii wszystkie nowinki przyjmowały się na ziemiach polskich dość szybko. Tu należy wymienić metodę koloidową, czy wynalezione suche bromożelatynowe klisze, które zmieniły oblicze fotografii. Już w rok po odkryciu dagerotypi firma wyrobów srebrnych Fragetta sprzedawała aparaty do tego celu, a znajomość metody koloidowej przybliżył Polakom Karol Bayer. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać zakłady fotograficzne, jedyną przeszkodą w rozwoju tej gałęzi była konieczność uzyskania przez właściciela koncesji (!). Dziewiętnastowieczna fotografia zawodowa polegała na świadczeniu usług głównie poprzez zdjęcia portretowe, ale w wolnych chwilach rejestrowano „życie miasta”.

Pierwsi-fot-Warszawy2
Autorami zdjęć które będzie można zobaczyć na skwerze im. ks. Twardowskiego w Warszawie, są zatem właściciele zakładów fotograficznych. Jest ich trzech: Karol Beyer (od 1845 roku prowadził w Warszawie atelier), Maksymilian Fajans (założył Zakład Artystyczno-Litograficzny i Fotograficzny) i Konrad Brandel który początkowo pracował u Beyera (własny zakład prowadził od 1865 roku). Niestety, na wystawie nie możemy zobaczyć prac m.in. Maurycego Scholtza, który otworzył pierwszą pracownię dagerotypową w Warszawie. Zabrakło też zdjęć Marcina Olszyńskiego, Ferdynanda Klocha, Jana Mieczkowskiego, Melecjusza Dudkiewicza, Aleksandra Karoli, czy Stanisława Bogackiego. Szkoda, należy mieć nadzieję, że nie jest to przeoczenie tylko celowy wybór podyktowany skromną przestrzenią ekspozycyjną.

Pierwsi-fot-Warszawy4
Zobaczymy zatem Trakt Królewski od placu Trzech Krzyży do Placu Zamkowego, kościół św. Anny, Resursę Obywatelską, budowę dworca kolei warszawsko-terespolskiej, czy powstający na placu Grzybowskim kościoł Wszystkich Świętych. Zdjęcia przedstawiają nieistniejące już obiekty: most żelazny zaprojektowany przez Stanisława Kierbedzia, sobór im. Aleksandra Newskiego na placu Saskim, czy Pałac Kronenberga. Na wystawie można również obejrzeć nasłynniejszy do tej pory panoramiczny obraz Warszawy czy pierwsze ujęcia wykonane w czasie lotu balonem. Obraz XIX-wiecznej Warszawy dopełniają zdjęcia gwarnych ulic, zabaw dzieci w Parku Saskim, tętniących życiem targowisk.

Pierwsi-fot-Warszawy3
Na koniec uzupełnienie. Pierwszy wydany drukiem zbiór fotografii stolicy noszący nazwę „Warszawa na starej fotografii” ukazał się w 1961 roku nakładem ówczesnego Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego. W 1970 roku ta sama oficyna zaprezentowała kolejną pozycję „Warszawa na fotografiach z XIX w”. Efektem zorganizowanej kilka lat później wystawy pokazującej około 740 fotogramów obejmujących okres XIX wieku po rok 1914 była publikacja „Warszawa na starej fotografii” Krystyny Lejko i Jolanty Niechlewskiej.

Ekspozycję będzie można oglądać do 18 października w galerii plenerowej DSH, na skwerze im. Jana Twardowskiego (u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.