Sony World Photography Awards 2015-wyniki

SWPA_logo
Na konkurs Sony World Photography Awards 2015 zgłoszono 183 737 prac: 87 505 w kategoriach profesjonalnych, 79 264 w kategoriach otwartych, 6675 w konkursie dla młodzieży i 10 293 w konkursie fotografii smartfonowej. Tegoroczną nagrodę L’Iris d’Or i tytuł Fotografa Roku zdobył Amerykanin John Moore.

John-Moore_2 John-Moore_1
Serię jego zdjęć wybrano spośród prac zwycięzców trzynastu kategorii profesjonalnych konkursu. „Ebola Crisis Overwhelms Liberian Capital” („Kryzys związany z wirusem Ebola w stolicy Liberii”) to reportaż z samego centrum tragicznych wydarzeń. Zwycięskie zdjęcia Moore’a, etatowego fotografa i specjalnego korespondenta agencji Getty Images, jako jedne z pierwszych ujawniły skalę epidemii wirusa Ebola w Monrovii, stolicy Liberii, uznawanej ze epicentrum tej śmiercionośnej choroby. Moore, mieszkający na co dzień w Nowym Jorku, fotografował w ponad 70 krajach na całym świecie. W przeszłości otrzymał już Złoty Medal im. Roberta Capy, zdobył tytuł Fotografa Roku w konkursie fotografii prasowej Pictures of the Year International oraz analogiczny tytuł przyznawany przez National Press Photographers Association, jego prace były także czterokrotnie nagradzane w konkursie World Press Photo. Laureat otrzymał 25 tys. USD, a także zestaw sprzętu fotograficznego.

Armin-Appel_1
Z kolei Armin Appel z Niemiec został Fotografem Roku w kategorii otwartej i otrzymał nagrodę w wysokości 5000 dolarów. Jego zdjęcie zatytułowane „Schoolyard” („Dziedziniec szkolny”) zostało wybrane spośród niemal 80 tysięcy prac zgłoszonych w kategorii otwartej. Armin wykonanł je w podczas lotu paralotnią. Przedstawia widziany z lotu ptaka kolorowy dziedziniec szkoły w miejscowości Biberach an der Riss w Niemczech.

Yong-Lin-Tan
Yong Lin Tan, dziewiętnastoletni student z Malezji, zdobył tytuł Fotografa Roku w kategorii młodzieżowej (do 19. roku życia). Zwycięska fotografia została wykonana na tyłach domu jego babci w malezyjskim stanie Kedah. Rosyjska fotografka Svetlana Blagodareva z Państwowego Uniwersytetu Politechnicznego w Sankt Petersburgu otrzymała tytuł Fotografa Roku w kategorii studenckiej. W nagrodę jej uczelnia otrzyma sprzęt fotograficzny firmy Sony o łącznej wartości 35 tys. euro.

Svetlana-Blagodareva
Elliott Erwitt został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię. Poprzednimi laureatami byli: Mary Ellen Mark, William Eggleston, Eve Arnold, Bruce Davidson, Marc Riboud, William Klein i Phil Stern.

Nagrody zostały wręczone w czasie uroczystej gali w Londynie. Ogłoszono także zwycięzców oraz zdobywców 2. i 3. miejsc w trzynastu kategoriach profesjonalnych. Wsród nich nie ma żadnego Polaka. Wszystkie prace będą wystawione w londyńskim Somerset House od 24 kwietnia do 10 maja , razem z ekspozycją Elliotta Erwitta. Równolegle prezentowana będzie także wystawa poświęcona społecznemu projektowi „Future of Cities”, badającemu wpływ migracji mieszkańców wsi i przedmieść do miast.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.