Już jest Leica M Monochrom Typ 246

Leica-M-MonochromT246_1
Zadebiutowała Leica M Monochrom Typ 246. To kolejny (po modelu Leica M Monochrom), cyfrowy pełnoklatkowy aparat fotograficzny rejestrujący wyłącznie czarno-biały obraz. Tak jak poprzednik będzie kosztował około 31 tys. złotych.

Na współczesnym rynku fotograficznym niewiele jest firm, o których krążyłoby tyle mitów co o Leice. Jest powszechnie znana z wymyślenia i pierwszego praktycznego zastosowania formatu małoobrazkowego. W przeszłości była nieugięta i odporna na wszelkie nowinki techniczne. Ale to się zmieniło i to chyba dzięki Panasonikowi. Ale w odróżnieniu od wielu wielkich koncernów rynku fotograficznego, Leica nie stara się zbijać ceny. Wręcz przeciwnie, firma podkreśla że szczególnie dba o jakość rejestracji, co musi wiązać się z wysoką ceną produktu. Dlatego też aparaty noszące logo Leica mają ceny leżące daleko poza zasięgiem przeciętnego zjadacza chleba.

Leica-M-MonochromT246_2
Na pierwszy rzut oka Leica M Monochrom Typ 246 onieśmiela – model ten charakteryzuje się klasyczną formą Leiki M z matowo-czarnym wykończeniem, ale zgodnie z obecną modą na korpusie nie została umieszczona czerwona kropka. Intrygujące połączenie czerni korpusu ze srebrzystymi wstawkami i elementami sterowania sprawia wrażenie elegancji. Konstrukcję korpusu oparto na prostych formach geometrycznych – umiejętnie zestawionych prostokątów i okręgów, dzięki czemu aparat prezentuje się poważnie. Aparat wyposażony jest w 24 mln przetwornik specjalnie zaprojektowany do rejestracji wyłącznie czarno-białego obrazu (prawdopodobnie producentem czujnika jest Sony). Światło padające na matrycę nie przechodzi przez barwny filtr RGB, dzięki temu każdy piksel rejestruje rzeczywiste wartości luminancji. Wynikiem tego obrazy zapisane w skali szarości jako ostre, wyraziste, kontrastowe zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej. Czujnik pozbawiony jest też filtra dolnoprzepustowego.

Leica-M-MonochromT246_3
Korpus został wykonany z wytrzymałego stopu magnezu, a 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 921 tys punktów przykryto szkłem szafirowym. Za obróbkę obrazu odpowiada procesor Maestro, aparat oferuje histogram surowych danych z matrycy. Ekwiwalent czułości ISO może być ustawiony w zakresie 320-12500 (rozszerzalną do wartości ISO 25000). Nowa Leica nie należy jednak do demonów szybkości: w ciągu sekundy może wykonać do 3 zdjęć w pełnej rozdzielczości. Kończy się to z chwilą zapełnienia buforu pamięci wynoszącego 2GB, póżniej transfer przytyka się i trzeba poczekać, aż zarejestrowane pliki zostaną zrzucone na kartę.

Leica-M-MonochromT246_4
Inżynierowie z Leica Camera AG pomyśleli także o filmowcach. Aparat rejestruje czarno-biały materiał wideo w rozdzielczości Full HD w formacie Motion JPEG – oferującym możliwości w postprodukcji.

Leica M Monochrom Typ 246 pojawi się w sprzedaży już za tydzień w B&H Photo oraz w Adoramie w cenie 7450 USD..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.