Metz ma nowych inwestorów

Metz-Werke
W zeszłym roku firma Metz-Werke GmbH złożyła w Sądzie Rejonowym Fürth wniosek o upadłość aby rozpocząć proces naprawczy. Po paru miesiącach syndyk Joachim Exner znalazł inwestorów. 1 maja dział odpowiedzialny za lampy błyskowe został przejęty przez firmę działajacą na rynku elektronicznych rozwiązań dla sportu i fitness.

Metz to produkcja telewizorów, lampy błyskowe to zaledwie znikoma część oferty. Dawniej, wielu fotografujących, którzy przymierzali się do zakupu flesza stawiało sobie pytanie: firmowy czy niezależny? Najważniejszą zaletą sprzętu Metza było zaawansowanie technologiczne gdyż firmy pokroju Canona czy Nikona skupiały się na aparatach a nie na osprzęcie. Nie bez znaczenia była też znacznie niższa cena: oszczędność mogła wynosić nawet kilkaset złotych. Popularny był też system wymiennych stopek SCA, pozwalający na dopasowanie urządzenia do różnych aparatów. To teraz się zmieniło, konkuerencja jest większa no i zainteresowanie fleszami Metza jest jakby mniejsze. Nie jest to jednak główna przyczyna kłopotów firmy. Wydaje się, że problemy finansowe pojawiły się wraz z ekspansją firm elektronicznych z Dalekiego Wschodu. Telewizory Metza nie sprzedawały się najlepiej, marka była postrzegana jako coś gorszego. Ostatnio firma wprawdzie próbowała zmienić ofertę kierując ją do zamożniejszego klienta, ale jak widać plan tensię nie sprawdził.

Metz-Werke3
Doszło więc do przyjęcia oferty inwestorów, warunkiem będzie utrzymanie produkcji w Zirndorf przez dłuższy okres czasu. Dział zajmujacy się telewizorami został kupiony przez chińską firmę Skyworth. Jest ona producentem sprzętu typu OEM (Original Equipment Manufacturer), ale w jej ofercie znajdziemy m.in. duże telewizory OLED o oznaczeniu Tianchi E980. Zatrudnia około 37 tysięcy pracowników (30.000 pracuje w segmencie telewizyjnym) na całym świecie. W wyniku przejęcia działu telewizyjnego które nastąpi 1 czerwca pracę straci tylko 60 osób. Nie wiadomo, czy Metz będzie mógł posługiwać się hasłem „Made in Germany”.

Z kolei dziwnie zapowiada się przyszłość działu fotograficznego firmy. Ta część Metza została kupiona przez Daum Group która ma w swojej ofercie np. napędy elektryczne do rowerów. Firma zatrudnia około 100 pracowników w Fürth i przejmie 146 ze 174 pracowników Metza.

Metz---logo
Firma Metz-Werke GmbH została założona w 1938 r. w Norymberdze przez Paula Metza. Firma zaczęła działalność od produkcji transformatorów o mocy do 100 kW. W 1952 r., Metz wyprodukował pierwszą lampę błyskową, a rok później ekran telewizyjny. Rok 1979 to rozpoczęcie przez Metza produkcji systemu adapterów SCA. Do 31 lipca 1998 r. wyłącznym dystrybutorem lamp błyskowych Metz w Polsce była firma Ewa, obecnie za sprzedaż lamp odpowiada F.H. Foto Technika z Gdańska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.