Fujifilm X-T10 i Fujinon XF 90 mm f/2 R LM WR już jest!

fujifilm-x-t10_3
Nie było zaskoczenia – zgodnie z oczekiwaniem firma Fujifilm oficjalnie zaprezentowała model X-T10 oraz „stałkę” Fujinon XF 90 mm f/2 R LM WR. Aparat otrzymał m.in. znaną z X-T1 matrycę APS-C X-Trans CMOS II o rozdzielczości 16.3 mln. pikseli z wbudowaną obsługą AF z detekcją fazową. Czujnik pozbawiony jest filtra dolnoprzepustowego.

 Aparat jest tańszą i uboższą wersją X-T1. Swoim wyglądem przypomina dawne lustrzanki Praktica, górną i dolną płytkę wykonano z odlewu magnezu, pokrętła sa aluminiowe. Nie ma jednak uszczelnień chroniących wnętrze przed wilgocią i kurzem. Z tyłu umieszczono 3-calowy, odchylany wyświetlacz LCD o rozdzielczości 920 tysięcy punktów. W środkowej części znajduje się wbudowana, wyskakująca lampa błyskowa. Kadr można też ustawić korzystając z elektronicznego wizjera o powiększeniu 0,62x i opóźnieniu  zaledwie 0,005 s. Widoczność została poprawiona dzięki automatycznej regulacji jasności wizjera dostosowywanej do intensywności światła w otoczeniu. Celownik ma taką samą rozdzielczość jak XT-1 wynoszącą 2.36 miliona punktów. Zdjęcia i filmy zapisywane są na kartach SD/SDHC/SDXC, aparat można dostosować do indywidualnych potrzeb, odpowiednio konfigurując dwa pokrętła sterujące i siedem przycisków funkcyjnych. Najkrótszy czas otwarcia migawki wynosi 1/32000 s.

 fujifilm-x-t10_4
W „dziesiątce” matryca współpracuje z przetwarzającym obraz procesorem EXR II. Zastosowana w niej matryca filtrów kolorów z losowym wzorcem ogranicza występowanie prążków mory i błędne odwzorowania kolorów bez konieczności stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego. Możmy pracować z czułością z zakresu ISO 100-51200. 

 fujifilm-x-t10_5
Układ AF bazuje na czujniku detekcji kontrastu oraz fazy. Do dyspozycji jest 49 pól w trybie pojedynczym oraz 77 pól w trybie strefowym i szerokim (ze śledzeniem). W centrum kadru rozmieszczono 15 punktów detekcji fazy. W trybie strefowym z 77-punktowego pola AF można wybrać obszar 3×3, 5×3 lub 5×5. W trybie AF-C aparat w sposób ciągły śledzi obiekt znajdujący się w środku obszaru. Dzięki wbudowanemu w matrycę systemowi autofokusa z detekcją fazową ustawianie ostrości odbywa się szybko w przypadku centralnych obszarów 3×3 i 5×3.

fujifilm-x-t10_6
Tryb szeroki ze śledzeniem to połączenie trybu szerokiego (przy ustawieniu AF-S), w którym aparat automatycznie wykrywa i śledzi wyostrzony obszar na 77-punktowym polu autofokusa, oraz trybu śledzenia z przewidywaniem (przy ustawieniu AF-C), w którym aparat śledzi obiekt na całym 77-punktowym polu autofokusa. Funkcja ta umożliwia utrzymanie ostrości na obiekcie niezależnie od tego, czy porusza się on w górę i w dół, w lewo i w prawo, czy też przybliża się do aparatu lub oddala od niego. W trybie pojedynczym pole ostrości jest dzielone na mniejsze części, aby dokładnie określić odległość od obiektu i zwiększyć precyzję ogniskowania. Zakres roboczy wbudowanego w matrycę systemu autofokusa z detekcją fazową zmieniono z 2,5 EV na 0,5 EV, dzięki czemu autofokus z detekcją fazową działa szybko nawet przy słabym oświetleniu i w przypadku obiektów o niskim kontraście. Aparat oferuje także AF z detekcją oka, który automatycznie wykrywa ludzkie oczy i ustawia na nich ostrość. Funkcja auto makro automatycznie włącza tryb makro bez zmiany szybkości działania AF.

Przy fotografowaniu do wyboru jest kilka trybów naśladujących efekty uzyskiwane na tradycyjnych (analogowych) materiałach takich jak Velvia, Provia, Astia. Jest nowy tryb symulacji filmu Classic Chrome, X-T10 jest również wyposażony w funkcję Zaawansowany filtr dającą użytkownikom 8 efektów artystycznych np. „Częściowy kolor” w którym zachowujemy jedeną, wybraną barwę z jednoczesną zmianą reszty zdjęcia na obraz czarno-biały. Wśród innych funkcji należy wymienić cyfrowy podział obrazu (Digital Split Image) ułatwiający ręczne ustawianie ostrości, a także podświetlanie ostrych obszarów kadru, które wyróżnia obszary o wysokim kontraście przy konturach obiektów. Obszary te można wyróżnić kolorem białym, czerwonym lub niebieskim, co ułatwia ogniskowanie nawet w warunkach, gdy ustawienie ostrości jest problematyczne. 

 Niestety, aparat nie ma możliwości rejestracji wideo w rozdzielczości 4K. Pozostaje Full HD z czestotliwościa 60, 50, 30, 25 lub 24 kl./s. Możliwy jest tryb rejestracji poklatkowych z odstępami co 1 sekundę przez maksymalnie 24 godziny (do 999 klatek). 

 Fujfilm-xf90mm-f2_1

Pokazany Fujinon XF 90 mm f/2 R LM WR składa się z 11 elementów ułożonych w 8 grupach. Wśród soczewek znajdziemy trzy elementy wykonane są ze szkła ED które ograniczają aberracje chromatyczne, zapewniając dobre odwzorowanie obrazu. Obudowa obiektywu jest wyposażona w siedem uszczelnień. Minimalna odległość fotografowania wynosi 60 cm. Za nastawienie ostrości odpowiada cichy silnik liniowy. Obiektyw waży ok. 540 g.

Zobacz wideo:Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s