Dziesięć lat nieistnienia firmy Euro-Color

Euro-Color_logo
Równo dziesięć lat temu upadł Euro-Color. Firma ta należała do największych graczy na naszym rynku fotograficznym, w okresie swojej świetności była wyłącznym przedstawicielem marek Lowepro i Vanguard, Leica, Tasco, Hanimex i Vivitar.

Euro-Color powstał w marcu 1991 roku na bazie firm fotograficznych istniejących od 1977 roku w Polsce (Big Format – fotografie wielkoformatowe), a od 1986 roku w Australii (Euro-Color). Do jej szybkiego rozwoju przyczynili się Andrzej Bogucki, Marek Mrozowski i Michał Koczur. Euro-Color należał do pionierów rynku który na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku rozwijał się dynamicznie. Firma prowadziła serwis i sprzedaż minilabów Fujifilm, filmów fotograficznych, kopert laboratoryjnych, była przedstawicielem Olympusa. Promowano też markę Hanimex, Leica, Polaroid, Tasco, ale z niektórych zarząd zrezygnował ze względu na małe zainteresowanie. Andrzej Bogucki był pomysłodawcą i założycielem spółki EURO-PHONE, a także sieci Foto-Klub oraz punktów-sklepów Fotostop. W przeszłości Euro-Color był sponsorem Polonii Warbud, posiadał sławną w środowisku fotografów tzw „flotę” samochodów.

Problemy zaczęły się w jedenaście lat temu, Euro-Color przestał być reprezentantem koncernu Olympus w sektorze fotograficznym. Firma przeżywała już kłopoty finansowe – nie regulowała należności w stosunku do kontrahentów i nie wywiązywała się z realizacji zamówień. Wiosną 2005 roku zarząd spółki nosił się z zamiarem debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych. W jednym z wywiadów Andrzej Bogucki stwierdził, że jego firma chciała tą drogą pozyskać około 30 mln zł. Przed ewentualnym debiutem giełdowym planował połączyć Euro-Color z siecią sklepów detalicznych Fotostop. Nie zdążyl, pod koniec maja spółka złożyła do sądu wniosek o upadłość. Przez pewien czas prowadzono postępowanie układowe z wierzycielami, ale proces naprawczy się nie powiódł. W lipcu 2008 roku firma została wykreślona z rejestru przedsiebiorców.

Marką Lowepro i Vanguard zajęły się inne firmy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s