Fala za falą… w Domu Spotkań z Historią

Fala_1
Za parę godzin w Domu Spotkań z Historią odbędzie się otwarcie wystawy ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Ekspozycja prezentuje życie na okrętach Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej.

Fala_3
To tylko fragment olbrzymiego, liczącego ponad 1000 cennych negatywów, zbioru. Fotografie nigdy nie były pokazywane w postaci tak dużych powiększeń, wystawa prezentowana jest w Warszawie po raz pierwszy. Obejmuje ona lata 1941–1947, wśród fotogramów nie odnajdziemy zdjęć z powstałych na początku wojny, kiedy polskie okręty: ORP „Grom”, „Błyskawica” i „Burza” zgodnie z planem „Peking” udały się do Wielkiej Brytanii, a także wielu innych, związanych z pierwszymi morskimi doświadczeniami wojennymi Polaków. Najwięcej kadrów pochodzi z okrętu ORP „Piorun”, jest też sporo z „Dragona”, „Garlanda”, „Krakowiaka” i „Sokoła”. Kilkadziesiąt zdjęć dokumentuje marynarskie życie na „Błyskawicy” i „Ślązaku”, znacznie mniej jest z „Groma”, „Dragona” i „Conrada”. W całym zbiorze znajdują się fotografie z okrętów podwodnych „Dzik” i „Sokół”.

Fala_6 Fala_5 Fala_4
Zdjęcia wykonywali operatorzy i fotografowie Działu Filmowo-Fotograficznego Marynarki Wojennej, marynarze oraz oficerowie. Nie są znani jednak wszyscy autorzy. Zobaczymy więc głównie załogi okrętów wojennych podczas prac konserwacyjnych sprzętu, szkoleń, a także podczas zadań bojowych w osłonie konwojów lub na patrolach. Zdjęcia dokumentują m. in. udział w alianckich operacjach morskich na Morzu Śródziemnym w operacji „Halberd” (konwoje z zaopatrzeniem na Maltę), na Morzu Północnym „Deadlight” (niszczenia niemieckich okrętów podwodnych), na Atlantyku „Alacrity” (zakładanie baz lotniczych na Azorach) czy podczas lądowania aliantów w Normandii. Dużo zdjęć pokazuje ostatnie lata Marynarki Wojennej II RP.

Fala_2 Fala_7
Ekspozycja przygotowana została przez Lecha Trawickiego (kuratora wystawy, zastępcę dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni) oraz Adama Fleksa (wykonawcę większości odbitek) we współpracy z Jerzym Matysiakiem (starszym kustoszem Biblioteki Raczyńskich).

Wystawa potrwa do 28 czerwca 2015 r.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.