10 lat serii EOS 5D

Canon-EOS_5DS_EOS_5DSR
Dopiero pod koniec sierpnia minie 10. rocznica wprowadzenia na rynek lustrzanek serii EOS 5D, a już firma Canon świętuje ten jubileusz. Być może z tej okazji zostanie pokazany kolejny model czyli EOS 5D Mark IV.

Canon-EOS5D
Dziesięć lat temu był to szok,  szczególnie dla konkurencji. Canon zaprezentował wtedy całą gamę nowych produktów, natomiast „perłą w koronie” okazał się EOS 5D – aparat profesjonalny, jednak trochę różniący się od lustrzanek cyfrowych serii 1D i 1Ds. Był to wówczas trzeci model Canona po EOS-ie 1Ds i EOS-ie 1Ds Mark II, który został wyposażony w matrycę wielkości zbliżonej do klatki małoobrazkowej. Sercem EOS-a 5D okazał się przetwornik CMOS wielkości 23,9 x 35,8 mm o rozdzielczości efektywnej ok. 12,8 mln pikseli. Pliki zdjęciowe można zapisywać w kompresji RAW, JPEG lub RAW i JPEG jednocześnie, ale w osobnych plikach. Za przetwarzanie danych odpowiada procesor obrazowy DIGIC II, umożliwia on wykonywanie zdjęć z częstością do 3 kl./s w najwyższej rozdzielczości. Aparat został wyposażony w 35-polową fotokomórkę krzemową SPC która odpowiada za pomiar ekspozycji, 2,5-calowy ekran LCD TFT, elektronicznie sterowaną migawkę szczelinową o czasach otwarcia z zakresu 30–1/8000 s (o skoku 0,3 lub 0,5 EV).

Canon-EOS5D-MKII
W Canonie 5D Mark II usprawniono większość elementów, niektóre z nich zostały wymuszone przez konkurencję. Narzucone przez Nikona nowe standardy spowodowaly pojawienie się większych ekranów LCD o wysokiej rozdzielczości a także możliwość rejestracji klipów wideo w rozdzielczości Full HD. Nie zmieniły się wymiary aparatu (152×114×75 mm), ale nieznacznie odświeżono stylistykę korpusu. Wprowadzono delikatne zmiany w układzie przycisków na tylnym panelu aparatu. „Dwójka” otrzymała nowy 3-calowy ekran LCD, zmieniło się pokrętło wyboru trybu pracy. Pojawił się nowy dla tego modelu tryb automatycznego ustawienia ostrości i ekspozycji Creative Auto (CA) oraz trzy tryby ustawień indywidualnych (C1, C2, C3). Najważniejszą zmianą w konstrukcji aparatu okazał się jednak system uszczelnień korpusu, chroniących środek przed wplywem wilgoci i kurzu. No i jest nowy przetwornik obrazu. Inżynierowie Canona wstawili do środka zupełnie nową, pełnoklatkową matrycę CMOS o wymiarach 24×36 mm o rozdzielczości efektywnej 21,1 mln pikseli. Rozszerzono też zakres dostępnych ekwiwalentów czułości do poziomu ISO 25 600 (H2). Za obróbkę zdjęć odpowiada procesor obrazu Digic IV, pozwala to na fotografowanie z częstością 3,9 kl./­s w serii.

Canon EOS 5D Mark III_2
W 2012 r. wprowadzony został model EOS 5D Mark III. W aparacie daje się łatwo zauważyć wpływ projektantów odpowiedzialnych za Canona EOS 7D. Mamy więc zmienione położenie włącznika głównego, większe i łatwiejsze w obsłudze przyciski, przycisk szybkiego filmowania a także, blokadę ruchu pokrętła wyboru trybu funkcji umieszczonego w górnej części korpusu aparatu. W środku znajdziemy pełnoklatkową matrycę typu CMOS o rozdzielczości 22,3 mln pikseli, wydajny procesor obrazu Canon DIGIC 5+. Pozwala to na wykonywanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości z częstotliwością 6 kl./s w seriach. Rozszerzono też zakres dostępnych ekwiwalentów czułości do poziomu ISO 102 400. Na uwagę zasługuje 61-punktowy system AF (jest 41 punktów krzyżowych, w tym pięć podwójnych), pojawił się 3,2-calowy ekran LCD.

Canon-EOS_5DS_2
W lutym br. Canon pokazał dwie lustrzanki o symbolu EOS 5DS i EOS 5DS R. W modelu „R” usunięto filtr dolnoprzepustowy, aparaty zostały wyposażone pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 50,6 mln. pikseli, podwójne procesory DIGIC 6 oraz nowy, napędzany silnikiem mechanizm ruchu lustra. Za prawidłowe nastawienie ostrości odpowiada znany, 61-punktowy system AF, a za pomiar światła czujnik RGB+IR o rozdzielczości 150 tys. pikseli. Jest nowy tryb Fine Detail Picture który zwiększa poziom szczegółów, czy konfigurowalny ekran szybkich zmian parametrów. Aparatem można wykonywać zdjęcia w serii z częstotliwością do 5 klatek na sekundę z ekwiwalentem czułości do wartości ISO 12800.

Canon-5D-Mark-IV_1
Oczekiwany EOS 5D Mark IV otrzyma pełnoklatkową matrycę typu CMOS o rozdzielczości 36,3 mln. pikseli (są też spekulacje, że będzie to 18 mln.) i zarejestruje obraz w maksymalnej rozdzielczości z częstotliwością 12 kl./s. Nie zmieni się 61-punktowy system AF, ale ekwiwalent czulości ISO będzie można dobrać z zakresu 100-204.800. Raczej firma nie zdecyduje się na możliwość rejestracji filmów w rozdzielczości 4K, pozostanie jedynie Full HD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.