Startuje Fotofestiwal 2015

Fotofestiwal
Dzisiaj w Łodzi rozpoczyna się Fotofestiwal. Uroczyste otwarcie będzie miało miejsce w Art_Inkubatorze, zostanie też ogłoszony zdobywca Grand Prix Fotofestiwal – konkursu, w którym nagradzani są artyści o wyjątkowej osobowości i projekty prezentujące odważne wizje. Natomiast jutro zostanie wybrany zwycięzca Fotograficznej Publikacji Roku.

Carl-de-Krayzer1Carl-de-Krayzer2
W trakcie Fotofestiwalu będziecie mogli zobaczyć wiele wystaw, koncertów, happeningów, dla debiutantów łódzka impreza stanie się okazją do konfrontacji swoich prac  z kuratorami, krytykami, wydawcami książek podczas przeglądu PORT-OFF_FOLIO. Jest on przeznaczony dla studentów i absolwentów fotografii, fotografów profesjonalnych lub takich, którzy posiadają już w swoim dorobku co najmniej jedną wystawę lub publikację. Na uwagę zasługują szkolenia, są one przeznaczone zarówno dla fotografów-amatorów, jak i zaawansowanych. Warto zwrócić uwagę na warsztaty prowadzone przez kolektyw Sputnik Photos, z selfpublishingu („Personalizacje w projekcie, druku i oprawie”) oraz zajęcia z Maciejem Skawińskim („Miasto-Fotograf-Społeczeństwo”).

Wallace-D-wild-life1
Racon-K-rura1
No i najważniejsze – wystawy. Mimo, że oficjalnie festiwal startuje w czwartek, to już od paru dni niektóre są dostępne dla publiczności. Teraz można zobaczyć pokazy prac studentów i absolwentów Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi. Wśród nich jest cykl Igora Pisuka – „Deceitful Reverence” który jest wielowarstwową opowieścią o samotności i emigracji, „Od gwiazdy do atomu” Agaty Opalińskiej i Martyny Strzelczyk będący fascynacją kosmosem, czy „Codzienne” Agaty Hejchman, Martyny Majda i Moniki Malinowskiej. Wczoraj odbyło się otwarcie m.in. zbiorowej wystawy ASP („Czytając fotografię”), oraz dwóch ekspozycji w ramach „Filmschool Imaginarium”: Alexa Raczyńskiego i Katarzyny Malugi. Ale właściwe wernisaże dopiero przed nami, warto zwrócić uwagę na „Nailing love” Wojtka Wieteski który interesuje się zagadnieniem oryginału, kopii i powielania, trwałości i zniszczenia, prezentację nagrodzonych zdjęć prasowych BZ WBK Press Photo 2015, kolejny projekt Tomasza Lazara („Dzieci Syberii”), czy Karoliny Jonderko („Zaginieni). Będzie też okazja spotkać Dougiego Wallace’a podczas podpisywania książek oraz wernisażu jego wystawy „Wild life”. Na uwagę zasługuje prezentacja prac Mario Macilau, wystawa przedaukcyjna „Widoki. Krajobraz w polskiej fotografii” czy „Debiuty edycja 2015″. O innych pokazach warto poczytać w programie Festiwalu.

Jonderko-K_zaginieni3 Jonderko-K_zaginieni2
Na koniec imprezy towarzyszące – tutaj należy wymienić panel „Hit the road” podczas którego znani fotografowie: Simon Norfolk, Carl De Keyzer i Christopher Rauschenberg (US) przedstawią swoje prace, zasięgając opinii wiodących krytyków, kuratorów i innych ekspertów w dziedzinie fotografii. Są jeszcze „Fotospacery” czyli wyprawy fotograficzne po tajemniczych zakątkach Łodzi. W tym roku będzie można zobaczyć elektrociepłownię.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje m.in. magazyn Digital Camera Polska oraz DOC! photo magazine który na tegoroczną łódzka imprezę przygotował niespodziankę. Ukaże się mianowicie w wersji papierowej. Liczące 220 stron czasopismo ma być „ucztą dla oczu”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.