Nowy aparat Canona do astrofotografii.

Canon-6Da_1
Pojawiły się doniesienia, że firma Canon pracuje nad pełnoklatkową lustrzanką do astrofotografii. Aparat powinien świetnie sprawdzać się przy fotografowaniu takich zjawisk astronomicznych jak np. mgławice rozpraszające, być może otrzyma oznaczenie Canon EOS 6Da.

Dotychczas w ofercie Canona były dostępne dwa aparaty do fotografowania nieba. Pierwszy z nich to EOS 20Da będący zmodyfikowaną wersją „dwudziestki”, drugi został oznaczony symbolem EOS 60Da (modyfikacja „sześćdziesiątki”). W odróżnieniu od standardowego korpusu, wersja Da jest bardziej czuła na podczerwień dzięki przebudowanemu filtrowi dolnoprzepustowemu. U konkurencji jest podobnie, Nikon posiada model D810A który w stosunku do od D810 ma czterokrotnie wyższą czułość w zakresie linii emisyjnej wodoru “H-alfa” (656 nm).

Nikon-D810A_1
Canon EOS 20Da oraz EOS 60Da mają matrycę wielkości APS-C (22.3 x 14.9 mm), natomiast w aparacie Nikona wykorzystywany jest pełnoklatkowy sensor. Canon postanowił to zmienić i zaadaptować model EOS 6D.

Nowa lustrzanka będzie więc posiadała przetwornik obrazowy z usuniętym filtrem promieniowania podczerwonego. Dokonane zmiany mają zagwarantować lepszą ostrość zdjęć obiektów niebieskich przy zachowaniu wysokiego kontrastu. Dodatkowo przesunięta zostanie charakterystyka spektralna filtru, co pozwoli uzyskać 2,5-krotny wzrost transmitancji filtru w zakresie światła o długości fali 656,28 nm (“H-alfa”). Po stronie programowej zostanie dokonana taka modyfikacja, aby układ redukcji szumów, bazujący na procesorze obrazowym Digic 5+, współpracującym z detektorem CMOS, zapewniał niski ich poziom w rejestrowanych zdjęciach, a jednocześnie w jak najmniejszym stopniu wpływał na rejestrację małych szczegółów o niskiej jasności.

Aparat ma ukazać się na początku przyszłego roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.