Wystartował konkurs Sony World Photography Awards 2016

SWPA_logo
Od dwóch dni można już zgłaszać zdjęcia na kolejną edycję Sony World Photography Awards. Pula nagród pieniężnych do podziału wynosi 30 tysięcy USD, można też zdobyć wysokiej klasy sprzet fotograficzny firmy Sony.

Organizatorem konkursu jest World Photography Organisation (WPO), organizacja ta wspiera zawodowych fotografików, fotografów-amatorów i studentów kierunków fotograficznych.Przez dziewięć lat konkurs SWPA stał się jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie fotografii i co roku przyciąga zarówno młode talenty, jak i uznanych artystów. Stanowi przegląd wszystkiego, co działo się we współczesnej fotografii w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Konkurs sponsoruje firma Sony, w ostatniej edycji zgłoszono prawie 180 tysięcy zdjęć. Nagrodę L’Iris d’Or i tytuł Fotografa Roku zdobył Amerykanin John Moore (zdjęcia poniżej).

John-Moore_2 John-Moore_1
Sony World Photography Awards ma charakter otrwarty, a udział w konkursie jest bezpłatny. Zdjęcia można nadsyłać za pośrednictwem strony http://www.worldphoto.org, w pięciu podstawowych kategoriach: profesjonalnej, otwartej, młodzieżowej, national awards (nagroda dla najlepszego zdjęcia wykonanego przez fotografa z danego kraju) i studenckiej. Nowością w edycji 2016 będzie podział 14 kategorii profesjonalnych na dwa gatunki: „Sztuka” i „Fotografia dokumentalna”. W obu sekcjach znalazły się także nowe kategorie tematyczne: w gatunku „Sztuka” są to kategorie „Inscenizacja” i „Z ukrycia”, a w gatunku „Fotografia dokumentalna” — „Życie codzienne” i „Środowisko”. Termin zgłoszeń upływa na przełomie roku. Do 4 grudnia 2015 roku będzie można nadsyłać zdjęcia w kategorii studenckiej, najwiecej czasu mają zawodowcy – ich fotografie zostaną ocenione dopiero po 12 stycznia 2016 r. Natomiast kategoria „open” kończy się 5 stycznia. Należy pamiętać, że zdjęcia cyfrowe należy zapisać w formacie JPG (kolory w standardzie sRGB), wielkość pliku nie może przekraczać 5 MB (min. 0,8 MB).

Oprócz nagród w postaci sprzetu fotograficznego laureaci będą mieli możliwość zaprezentowania własnych zdjęć na wystawie w londyńskim Somerset House od 22 kwietnia do 8 maja 2016 roku. Ich prace znajdą się też w okolicznościowym albumie. Po raz pierwszy w historii partnerstwo konkursu będzie najstarszego na świecie czasopisma o fotografii — British Journal of Photography (BJP). Współpraca odbedzie się w ramach kategorii studenckiej. Prace zwycięzcy w tej kategorii zostaną zaprezentowane na stronie internetowej BJP. Laureat dostanie również możliwość publikowania zdjęć na Instagramie BJP.

KATEGORIE KONKURSOWE 2016:
1. Kategoria profesjonalna (jury ocenia serię fotografii)

Sztuka: Architektura, Fotografia konceptualna, Krajobraz, Portret, Inscenizacja, Martwa natura, Z ukrycia; Fotografia dokumentalna: Kampania reklamowa, Wydarzenia bieżące, Życie codzienne, Środowisko, Ludzie, Sport

2. Kategoria otwarta (jury ocenia pojedyncze zdjęcie): Architektura, Kultura i sztuka, Po retuszu, Słabe światło, Natura i dzika przyroda, Panorama, Ludzie, Uśmiech, Ułamek sekundy, Podróż

3. Kategoria młodzieżowa (od 12 do 19 lat, jury ocenia pojedyncze zdjęcie): Kultura, Środowisko naturalne, Portrety

4. National Awards

5.Kategoria studencka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s