Pustka w Starej Galerii ZPAF

Grzedzinski-W_pustka2
Za parę godzin w  Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Grzędzińskiego „Pustka”. To fotograficzna opowieść o życiu żołnierzy służących na misji w Afganistanie, zdjęcia powstały w latach 2008-2013 i pochodzą z albumu o tym samym tytule co wystawa.

Wojciech Grzędziński fotografował konflikty zbrojne w różnych częściach świata min. w Libanie, Gruzji, Afganistanie, Sudanie Południowym. Jego zdjęcia były wielokrotnie nagradzane w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, m.in. Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. Za reportaż konfliktu zbrojnego w Gruzji otrzymał w 2009 trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo, honorowe wyróżnienie w konkursie NPPA, oraz nagrodę Visa D’or News 2009 Award.

Grzedzinski-W_pustka3
Jego „Pustka” nie jest opowieścią pełną bohaterstwa lub cierpienia, ale rejestracją codziennego życia żołnierzy podczas misji w Afganistanie. Żyją oni w ciągłym stanie zagrożenia, w bazie są stłoczeni na małej przestrzeni wśród worków z piaskiem i betonu. Codziennie widzą ten sam krajobraz „domu”, istną konstrukcję wojny. Tylko garstka z nich w trakcie sześciu, siedmiu miesięcy pobytu na misji wyjeżdża na akcje bojowe. Są warty, codzienna żołnierska krzątanina, no i oczywiście czekanie. Czekanie wśród pyłu który jest tutaj wszechobecny. Świat zewnętrzny widzą, wdrapując się na Hesco, mur bazy. Doprowadzają zwykłe codzienne czynności do poziomu rytualnego. Tak, żeby zabić czas, żeby każda czynność zabrała jak najwięcej czasu, żeby jak najmniej myśleć o zagrożeniach.

Grzedzinski-W_pustka5
Zdjęcia nie są typowym reportażem, każda część materiału powstała w trochę inny sposób, który jeszcze podkreśla wymowę. Fotografie skłaniają do refleksji nad tym, co powoduje, że Ci ludzie, którzy wyjeżdżają na kilka miesięcy na wojnę mają potem kłopoty z adaptacją, z przejściem z powrotem do innej rzeczywistości. I właśnie pierwszym tego determinantem jest nie wojna, tylko przestrzeń, którą widzą. Prasa nie chce opowiadać tych historii, od tej strony Afganistan to jakby zapomniana wojna.

Grzedzinski-W_pustka4
W Starej Galerii będziemy mogli więc zobaczyć 39 barwnych i cz-b fotografii, jedno ze zdjęć powstało w Prowincji Ghazni, około 50 metrów od miejsca gdzie w grudniu 2011 roku, w wyniku wybuchu miny-pułapki, zginęło pięciu polskich żołnierzy.

Ekspozycja potrwa do 28 czerwca 2015

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s