Unguarded Moments w Leica Gallery Warszawa

McCurry-S_U-Moments1
W czwartek, w Leica Gallery w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Steve’a McCurry’ego „Unguarded Moments”. Część fotografii pochodzi z albumu który został wydany parę lat temu pod tym samym tytułem.

McCurry-S_U-Moments2
Steve McCurry to amerykański fotoreporter urodzony w Filadelfii w 1950 roku. Od ponad 30 lat jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych fotografów. Współpracuje z National Geographic, karierę fotoreportera rozpoczął w Afganistanie, gdzie dokumentował wojnę domową. Zdobył m.in. złoty medal Roberta Capy za fotoreportaż zagraniczny, Olivier Rebbot Memorial Award. W 1986 roku został członkiem agencji Magnum Photos.

McCurry-S_U-Moments3
Album „Unguarded Moments” tworzy zbiór 75 barwnych fotografii, powstały one podczas wyjazdów autora do krajów Afryki, Azji, Europy. McCurry widzi siebie jako podróżnika, dokumentuje ginące kultury a także ludzi w swojej codziennej pracy. Przyciągają go do dalekich krajów m.in. żywe kolory religijnych uroczystości i festiwali, ostre zapachy przypraw unoszące się w powietrzu i wszechobecne poczucie historii. Zobaczymy więc kadry z Mali, Nigerii, Czadu, Jemenu, Kambodży, Indii, Francji i byłej Jugosławii i są one pokazane w sposób niezwykły. Jest np. młody sprzedawca herbaty zanurzony w wodach monsunowych w Indiach, rybacy zarzucający sieć na rzece Niger w Mali czy młody robotnik w fabryce cukierków w Kabulu. A przy tym niesamowita feria kolorów tak charakterystyczna dla krajów południowo-wschodniej Azji.

McCurry-S_U-Moments4
Wystawa w Leica Gallery została z powodów powierzchniowych ograniczona do niewielkiej ilości prac i obejmie najsłynniejsze zdjęcia, ikony reportażu oraz mniej znane portrety. Jest wśród nich fotografia afgańskiej dziewczyny, zdjęcie górnika z papierosem, czy kadr na którym widzimy mnichów ze świątyni Jokhang. Dużo będzie fotografii wykonanych w krajach leżących w południowej i południowo-wschodniej części Azji. Wyobraźnię autora przykuwają tam zwłaszcza ludzie, poszukując nowego zdjęcia, upatruję tych ulotnych, niepilnowanych chwil, chwil bez nadzoru i stara się uchwycić doświadczenia wyrzeźbione na ludzkich twarzach. Pokazuję ludzi w różnym wieku, bogactwo i bagaż ich życia. Każde zdjęcie to wyraz zaufania i otwartości wobec aparatu fotografa, a pośrednio wobec widza. Jego prace oddają pragnienie nawiązania kontaktu z innym człowiekiem, stworzenia wyjątkowej więzi – tak, aby ktoś, kto nigdy nie spotka bohatera portretu, nie będzie znał nawet jego imienia, mógł uczestniczyć w tym ułamku sekundy z jego życia.

McCurry-S_U-Moments5
Wystawa potrwa do 30 sierpnia 2015 roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.