Wakacyjne „Kino letnie”

Kino letnie_1
Trwa pierwsza część „Kina letniego”. To cykl pokazów filmowych skierowany do miłośników fotografii. Wstęp na projekcje jest bezpłatny, dotyczczas był prezentowany „Watermark“ Jennifer Baichwal i Edwarda Burtynsky’ego. W lipcu szykuje się „Get The Picture“ Cathy Pearson.

„Kino letnie” odwiedza cztery miasta: Warszawę (Plac Defilad), Kraków (FORUM Przestrzenie), Katowice (Galop) i Poznań (BRZEG Wschodni). Tym razem cykl poświęcony jest ważnym postaciom ze światowej fotografii. Program został podzielony na dwa bloki. Na pierwszy składają się filmy wykonane przez fotografów (Burtynsky, Engström). Na drugi, realizacje poświęcone ogólnie fotografii – jej historii oraz problemom współczesnym.

„Watermark” przedstawia historie z różnych stron świata ilustrujące nasze relacje z wodą. Jego współrealizatorem jest kanadyjski fotograf Edward Burtynsky. Zobaczyliśmy więc złożone znaczenie wody na naszym globie, zarówno jako czynnika kształtującego środowisko naturalne, jak i nasze codzienne życie. Z kolei „Get the Picture” Cathy Pearson opowiada o Johnie G. Morrisie który jest legendą w świecie fotografii prasowej. W czasach II wojny światowej pracował jako fotoedytor dla magazynu “Life”, później związał się z agencją Magnum i dziennikiem “The New York Times”. Był świadkiem powstawania i publikacji wielu słynnych fotografii, m.in. dokumentujących lądowanie w Normandii, wojny domowej w Hiszpanii, czy wojny w Wietnamie. Warto zobaczyć film, jak również zaznajomić się z jego książką „Zdobyć zdjęcie” która ukazała się w wydawnictwie Cyklady osiem lat temu. Pisał tam m.in.”… Fotoreporter zawsze musi znaleźć się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Zdjęć, w przeciwieństwie do tekstu, nie uratują żadne poprawki. Fotoreporter musi pokazać świat takim, jakim jest, a fotoedytor wybiera tylko niektóre z jego zdjęć, by opowiedzieć, ‚jak było’ – choć czy jak było ‚naprawdę’? Tak czy inaczej, fotografia ma tu ostatnie słowo”….

Get-the-Picture_2

Marc-Riboud-Get-the-Picture Get-the-Picture_1
Film Cathy Pearson zdobył uznanie na Warszawskim Festiwalu Filmowym (Nagroda Publiczności w kategorii filmów dokumentalnych w 2013 roku).

Projekcje:
6.07.2015, godz. 21,30 Plac Defilad, Warszawa
9.07.2015, godz. 21,30 FORUM Przestrzenie, ul. Konopnickiej 28 – Kraków
16.07.2015, godz. 21, 30 BRZEG Wschodni, ul. Wioślarska 74 – Poznań
23.07.2015, godz. 21, 30 bar GALOP, ul. Kościuszki 873 – Katowice

W sierpniu zobaczymy „Dans un océan d’images“ Helen Doyle, a we wrześniu „A Film About With Anders Petersen” JH Engströma. Filmy są wyświetlane z polskimi napisami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.