Nowa „pięćsetka” i „sześćsetka” Nikona

AF-S-Nikkor-600-500mm
Nie było zaskoczenia – firma Nikon pokazała dwa nowe „szkła”: AF-S Nikkor 600 mm f/4E FL ED VR i AF-S Nikkor 500 mm f/4E FL ED VR. Mówiło się o nich od początku roku, są one przeznaczone do aparatów z pełnoklatkowymi matrycami.

Modele AF-S Nikkor 500 mm f/4G ED VR i AF-S Nikkor 600 mm f/4G ED VR zostały pokazane jesienią 2007 roku. Następcy mają lepsze parametry, masa nowych obiektywów została zredukowana o 20-25%. Jest to wynik zastosowania soczewek fluorytowych oraz konstrukcji ze stopu magnezowego. Ważąca około 3090 gram nowa „pięćsetka” jest o 790 g lżejsza od swojego. Z kolei nowy obiektyw o ogniskowej 600 mm ma masę około 3810 g i jest aż o 1250 g lżejszy od wcześniejszej wersji. W obu nowych „stałkach” jest teraz bardziej odciążona przednią część korpusu.

AF-S-Nikkor-500mm4E-FL-ED-V
Każdy z produktów składa się z 16 soczewek w 12 grupach. „Sześćsetka” ma cztery elementy ze szkła ED, a 500 mm – trzy. W obu obiektywach zastosowano powłoki nanokrystaliczne i po dwie soczewki fluorytowe co wpływa na zmniejszenie aberracji chromatycznej oraz minimalizuje odbicia. Naturalne rozmycie kadru poza zakresem ostrości zapewnia 9-listkowa przysłona o okrągłym otworze.

AF-S-Nikkor-600mm4E-FL-ED-V
Za nastawienie ostrości odpowiada cichy silnik falowy firmy Nikon z dwoma trybami AF: A/M (priorytet ma ustawienie autofokusa, nawet gdy do sporadycznego manualnego doostrzenia używany jest pierścień ustawiania ostrości) oraz M/A (po najdrobniejszej korekcie ręcznej natychmiast przełącza z autofokusa na ręczne ustawianie ostrości w dowolnym trybie AF). Należy też zwrócić uwagę na elektromagnetyczną przysłonę, która zapewnia precyzyjniejsze parametry ekspozycji w czasie seryjnego fotografowania. Oba obiektywy wyposażono w technologię redukcji drgań która pozwoli na wydłużenie czasu otwarcia migawki o 4 stopnie. W dynamicznych akcjach sprawdzi się tryb redukcji drgań SPORT. Jest też obrotowy pierścień mocowania do statywu z gniazdem blokady firmy Kensington, a dzięki nowym łożyskowaniom płynniejsza ma być zmiana kadru z poziomego na pionowy. Nowy ogranicznik zakresu ostrości pozwala ograniczać zakres ustawiania ostrości, dzięki czemu autofokus działa szybciej, ponadto zmniejszono minimalną odległość zdjęciową do 3,6 m w obiektywie 500 mm oraz do 4,4 m w obiektywie 600 mm.

Nowe „szkła” współpracują z wieloma telekonwerterami AF-I/AF-S, w tym z modelami z serii TC-20E, które po dołączeniu do odpowiedniego korpusu aparatu umożliwiają działanie systemu AF przy przysłonie f/8.  Ceny w B&H i Adoramie (w systemie „pre-order”): AF-S Nikkor 500 mm f/4E FL ED VR – 10299 USD, AF-S Nikkor 600mm f/4E FL ED VR – 12.299 USD.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s