Czarna skrzynka w Digital Camera Polska

Czarna-skrzynka_3
W lipcowym wydaniu magazynu Digital Camera Polska znajdziemy płytę DVD z filmem dokumentalnym „Czarna skrzynka”. To dokument o Tomaszu Tomaszewskim, jednym z najsłynniejszych polskich fotografów. Film powstał dwa lata temu i już otrzymał nagrodę podczas 11 Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie.

„Czarna skrzynka” jest opowieścią o człowieku, który przez fotograficzny pryzmat patrzenia na otoczenie i ludzi chce uzmysłowić odbiorcom jego obrazów, że człowiek i jego pragnienie wolności są wartościami szczególnymi. Tomaszewski przez całe swoje życie doświadczał rzeczy i był uczestnikiem wydarzeń ważnych dla Polski i dla Świata. W latach 1970-80 pracował dla magazynów: Itd, Perspektywy, Razem i Tygodnika Solidarność. Dokumentował historyczne wydarzenia w kraju, stan wojenny, marsze głodowe, blokadę ronda w Warszawie w 1981 roku, więzionego Lecha Wałęsy, czy powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego. Pragnienie wolności, niezwykły upór, intuicja i talent zaprowadziła go na szczyty światowej fotografii. Tomaszewski, mimo licznych podróży po świecie, współpracy z wybitnymi tytułami i ludźmi, mówi że Polska interesuje go najbardziej.

Widzimy więc relację z jego pracy nad zdjęciami na Podlasiu i górniczym Nikiszowcu, ale także w Lizbonie. Zobaczymy niezwykłą ceremonię prawosławnego ślubu, wiejskie wesele, krowy przepływające codziennie przez olbrzymią rzekę w poszukiwaniu świeżej trawy, czy wreszcie poznamy mieszkającego w towarzystwie ponad trzydzistu psów Króla Biebrzy. To świetna okazja aby zaobserwować z jakim zaangażowaniem i poszanowaniem dla swoich „modeli” pracuje tak ważny dla naszego kraju artysta. W filmie wątki prywatne przeplatają się z ważnymi wydarzeniami z historii naszego kraju. Tomaszewski dzieli się ze swoimi bohaterami wiedzą i pasją. Opowiada im historie swojego życia, zobaczymy np. niepublikowane archiwalne materiały z grudnia 1970 roku.

Czarna-skrzynka_1
W filmie są również zawarte wspomnienia żony fotografa, Małgorzaty Niezabitowskiej. Mówi ona o przygodach towarzyszących im przy realizacji różnych projektów.

Film został wyreżyserowany przez Krzysztofa Kowalskiego i Dawida Garncarka. Są oni także autorami scenariusza. „Czarna skrzynka” to świetny, ambitny dokument, opowieść o człowieku i jego silnej motywacji który w prostych rzeczach potrafi znaleźć piękno.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s