Korozja matryc w aparatach Leica M. Ciąg dalszy.

Leica-M-E_1
Od 2010 roku, użytkownicy aparatu Leica M9 zgłaszali problemy z „plamami na czujniku”, później pojawiły się doniesienia o tym samym zjawisku w modelu M9-P, M-E i M Monochrom. Firma Leica Camera AG nie mogła już dłużej bagatelizować problemu i w końcu wydała oświadczenie, że uruchamia program wymiany wadliwych matryc.

Leica-M-MonochromT246_2
Białe plamki na zdjęciach były efektem korozji specjalnej powłoki o nazwie Schott S8612, która ochrania matryce. Początkowo firma zalecała dokładne czyszczenia sensora, ale kłopotliwa wada nie znikała. W grudniu ubiegłego roku zdiagnozowano problem, palmy pojawiały się podczas fotografowania z przysłoną w zakresu f/5.6-22. Zaproponowano wówczas bezpłatne zastąpienie feralnego czujnika nowym. Firma zastrzegła jednak, że w przypadku starszych kamer klient musi dopłacić od 600 do 1500 euro+VAT. Obecne, lipcowe stanowisko idzie dalej – teraz będą wymieniane wszystkie wadliwe sensory. Na nowej generacji.

Leica-M-E_2
Czy w takiej sytuacji można oczekiwać zwrotu gotówki? Leica M9-P kosztuje około 25-27 tys. złotych, Leica M-E –19-20 tysięcy, a zakup Leica M Monochrom to wydatek 22-24 tys. złotych
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.