Norwegian Crime Story w Szczecinie

Piotrowska-D_Norwegian1
W Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF jest prezentowana wystawa „Norwegian Crime Story” Danuty Piotrowskiej. Warto zobaczyć tą ekspozycję, projekt autorki powstał z fascynacji lekturą skandynawskich kryminałów.

Zimny klimat Skandynawii to grunt niezwykle sprzyjający tajemniczym historiom z zabójstwem w tle, ciekawym intrygom i brudnym śledztwom. Kolejni autorzy jak np. Adler-Olsen, Henning Mankell, Camilla Lackberg wciągają nas zamglony i emocjonalnie chłodny świat. Mamy więc historie o drobiazgowo rozbudowanej konstrukcji o gęstniejącej atmosferze. Postacie są niejednoznaczne, intrygujące i często kontrowersyjne. W ludzkich sercach dużo jest zła, kompleksów, rodzinnych tajemnic, które niewyjaśnione przez lata narastają i końcu doprowadzają do tragedii. Często rozwikłanie zagadki wiąże się z porządkowaniem przeszłości, a intryga kryminalna miesza się z wątkami z drugiego planu. Mamy też starzejącego się, zgorzkniałego policjanta z mocno poplątanymi problemami życiowymi, a wszystko to rozgrywa się w małej społeczności, wokół dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów. Albo w mglistych skalistych fiordach, porośniętych wrzosowiskami wysp lub w betonowej pustce północnych miast.

Piotrowska-D_Norwegian2
W zdjęciach Danuty Piotrowskiej nie ma na szczęście „crime story” ale patrząc na te obrazy czujemy estetykę mrocznych lat trzydziestych. Są one pretekstem do głębszej refleksji i szybko zakwestionujemy popularne wyobrażenie o krajach północy Europy jako miejscu, gdzie wszystko jest już poukładane. Zdjęcia pokazujące wnętrza starych domów, poddaszy, czy przedmioty z przeszłości wpisują się w ponurą atmosferę. Podupadłe gospodarstwa, zmęczeni życiem bohaterowie, surowy klimat, noce polarne, oraz często psychiczna bądź fizyczna przemoc. Ciemno, zimno, przygnębiająco, wokół rozległe przestrzenie, urwiste wybrzeża i wielkie kamienie narzutowe. Wiatr hula w niskich krzewach, i tylko czekać aż w w ten świat wkradnie się zło.

Piotrowska-D_Norwegian4
Wystawa potrwa do 29 września 2015.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.