Meksykańska walizka na kanale Planete

Mexican-siutcase_1
Trwa wakacyjne „Kino letnie”, w lipcu będzie można jeszcze zobaczyć „Get The Picture“ Cathy Pearson (kliknij info), a tymczasem na kanale Planete co pewnien czas jest pokazywany film Trishy Ziff „La maleta mexicana”. To frapująca historia odnalezionych po prawie siedemdziesięciu latach negatywów Roberta Capy, Gerdy Taro i Davida „Chima” Seymoura dokumentujących wojnę domową w Hiszpanii.

Film trwa 89 minut, był nominowany do licznych ngród m.in. Gaudí Awards 2012 (najlepszy film dokumentalny), Ariel Awards, Mexico 2012 (najlepsza muzyka). Pokazuje losy negatywów które umieszczone były w trzech pudełkach, nazwanych później „meksykańską walizką”. Znaleziono ją w Mexico City po długich staraniach.

Mexican-siutcase_4
Wszystko zaczęło się w 1979 roku kiedy to Cornell Capa opublikował apel do społeczności fotograficznej, w którym poinformował, że poszukuje zaginionej walizki brata zawierającej zdjęcia z wojny domowej w Hiszpanii. W odezwie czytamy m.in.: „W 1940 roku mój brat, uciekąjac przed armią niemiecką z Europy, dał jedemu z przyjaciół walizkę pełną dokumentów i negatywów. Ten z kolei poprzez swojego znajomego ukrył ją w piwnicy konsulatu jednego z państw Ameryki Łacińskiej. Dalszy jej los jest nieznany. Nigdy jej nie odnaleziono, mimo podejmowanych poszukiwań”… Apel wydrukował francuski Photo Magazine, i historia walizki powoli zaczęła się wyjaśniać. Z tego, co ustalono Capa zostawił wszystkie swoje negatywy w swoim studio w Paryżu mieszczącym się przy ulicy rue Froidevaux 37, pod nadzorem swojego menedżera i fotografa Imre „Csiki” Weissa (1911–2006). Wspominał on po latach, że chciał wszystkie materiały przewieźć rowerem do Bordeaux, a później spróbować dostać się na statek płynący do Meksyku. Spotkał jednak znajonego, który zobowiązał się umieścić walizkę w konsulacie. Nie wiadomo jednak, jak materiały Capy dostały się do generała Francisco Aguilar Gonzáleza, meksykańskiego ambasadora przy rządzie Vichy w latach 1941–42. Z tego co wiadomo, powrócił on później do Meksyku, a negatywy prawdopodobnie były pakowane razem z jego rzeczami. Generał zmarł w 1971 roku, a jego spadkobiercy dopiero po wielu latach zorientowali się co do zawartości walizki.

Mexican-siutcase_5
Wśród odnalezionych zdjęć możemy zobaczyć m.in. obrazy zniszczonych budynków w Madrycie, pobojowiska po bitwie pod Teruel, Rio Segre, mobilizację w obronie Barcelony w styczniu 1939 r., a także masową ucieczkę ludzi z Tarragony do Barcelony. Jest też kilka rolek Capy ze zdjęciami wykonanymi we Francji w obozach internowania dla hiszpańskich uchodźców w Argels-sur-Mer i Barcars. Z kolei na zdjęciach Taro która była partnerką życiową Roberta Capy i jest uważana za piewszą kobietę – fotoreportera wojennego, zobaczymy m.in. szkolenie Armii Ludowej w Walencji, Przełęcz Navacerrada przodu Segovia, a także jej ostatnie ujęcia wykonane podczas bitwy Brunete, gdzie ciężko ranna zmarła 25 lipca 1937 roku. Zdjęcia Chima to portrety Dolores Ibárruri i reforma rolna w Estremadura w maju 1936 r.

Mexican-siutcase_3 Mexican-siutcase_2
Przez długi czas negatywy były konserwowane przez specjalistów z International Center of Photography w Nowym Jorku. Efekt ich pracy został zaprezentowany na dużej wystawie 8 maja 2011 r. Większość z odzyskanych fotografii została wykonana w Hiszpanii w 1936 roku, należy pamiętać, że walizka nie zawierała wszystkich zdjęć Capy z okresu wojny domowej w Hiszpanii. Niektóre „wypływały” na długo po jej zakończeniu. W 1978 roku w jego starym studio w Paryżu odkryto 97 negatywów, a rok później szwedzkie Ministerstwie Spraw Zagranicznych przyznało się że także posiada „niektóre jego prace”.

Na zakończenie pewna uwaga. International Center of Photography dysponuje gotową wystawą „Mexican Suitcase” do wypożyczenia. Być może zawita ona do Polski, w tym celu potencjalni organizatorzy pokazu mogą pisać na adres: travelingexhibitions@icp.org

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.