Wolność panoramy uratowana!

Wolnosc-panoramy
Ostatnio głośno było wokół tzw. „Wolności panoramy”. Wczoraj, na stronie Parlamentu Europejskiego została zamieszczona informacja z którei wynika, że sprawa przestała być już aktualna bowiem zostały odrzucone poprawki w sprawie wdrożenia dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. dotyczące harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym.

Komisja Prawna głosowała nad raportem przygotowanym przez Julię Red, jednym z tematów miała być kwestia „wolności panoramy”. W tej sprawie poprawki zostały zaproponowane przez kilku posłów, najdalej szła chyba inicjatywa oznaczona cyfrą 421 zgłoszona przez Jean-Marie Cavada. Brzmiała ona następująco: „…uważa, się wykorzystanie handlowe nagrań wideo i innych prac fotograficznych umieszczonych na stałe w miejscach publicznych z przestrzeni fizycznej powinno zawsze stanowić przedmiot uprzedniej zgody autorów lub pełnomocników”. Niektóre media mylnie ostrzegały, że jeśli to przejdzie to może się okazać, że nasze wakacyjne zdjęcia z np. wieżą Eiffla będą łamać prawo autorskie.

Warto zaznaczyć, że w sprawie „wolności panoramy” zgłoszono też inne poprawki. Należy wymienić inicjatywę Ivana Jakovcica, Józefa Szajera i Axela Vossa, ale było to podobne, również komercyjne wykorzystanie fotografii. Z kolei inaczej sprawę widziała Cecilia Wikström (…dozwolone jest wykorzystanie zdjęć, nagrań wideo i innych obrazów utworów umieszczonych na stałe w miejscach publicznych…), Angelika Niebler (…możliwe jest wykorzystanie zdjęć, nagrań wideo i innych prac fotograficznych umieszczonych na stałe w miejscach publicznych, chyba że materiał ten jest już chroniony prawem autorskim…) czy Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (…możliwe jest wykorzystanie zdjęć, nagrań wideo i innych prac fotograficznych wszelkich obiektów umieszczonych na stałe w miejscach publicznych…).

Należy jednak pamiętać, że we Włoszech, Francji, Belgii „wolności panoramy” jest ograniczona. Komercyjne wykorzystanie zdjęć współczesnych obiektów znajdujących się na stałe w przestrzeni publicznej wymagała zgody ich twórców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.