Rusza Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2015!

Nikita_Shokhov_1
Już w czwartek w Zamościu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia. W ramach tegorocznej edycji przewidziano m.in. wystawę zdjęć Nikity Shokhova, Sashy Maslova, Wojtka Moskwy i Tomka Kulbowskiego. Zobaczymy też zbiorową ekspozycję prac kijowskiego Fotoklubu 9×12 oraz Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Nikita_Shokhov_2
Festiwal z Zamościu jest bardzo specyficzny, siła tego projektu tkwi w jego wielowątkowości, akcenty często rozkładają się w przeciwnych biegunach. Wschodnia odbędzie się po raz czwarty, pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2012 roku i miała postać plenerowej wystawy fotografii. W ciągu czterech lat swoje zdjęcia pokazywał m.in. Misha Domozhilov, Kirill Golovchenko, Dorota Awiorko-Klimek i Marek Maliszewski. Fotografie były prezentowane na Rynku Wodnym, Galerii Fotografii Stylowy, Galerii Ratusz oraz w Książnicy Zamojskiej. W tym roku będzie podobnie, w programie przewidziano refleksyjne, zatopione w niesamowitych krajobrazach podnóża Himalajów zdjęcia Wojtka Moskwy z Nepalu czy pokaz fotografii ulicznej Tomasza Kulbowskiego.

Kulbowski-T_1
Za festiwal odpowiada Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, organizatorzy chcą nie tyle pokazać co opisać miejsce, ale także cechy, stany, etapy czy zjawiska. Pojawiają się więc projekty poruszajace nie tylko ważne sprawy społeczne, biedę, wykluczenie, ale także np. zjawiska związane z zagadnieniem współczesnego swiata. Dwa lata temu mieliśmy więc okazję oglądać wystawę Marka Maliszewskiego który w swoich kadrach uchwycił uchodźców – Czeczenów, dla których Łomża stała się drugim, czasem tylko chwilowym, domem. Można było też zobaczyć zdjęcia poruszające sprawy fundamentalizmu wśród islamskiej ludności zamieszkującej południowe tereny Rosji. Zjawisko to narasta i staje się problemem nie tylko dla tego kraju.

Plan wystaw:

16.07.2015, godz. 16.00, „Sansara” Wojtka Moskwy (Galeria Fotografii Ratusz)
16.07.2015, godz. 16.30, zbiorowa wystawa ZTF (Rynek Wodny)
16.07.2015, godz. godz. 17.30 zbiorowa wystawa Foto Klubu 9×12 „Polski ślad” oraz „Burning Man” Sashy Maslova (Galeria Fotografii Stylowy)
17.07.2015, „Donbas – złamanie otwarte” Kostiantyna Skomorokha (Zamojski Dom Kultury)
17.07.2015, „Moskiewskie życie nocne” Nikity Shokhova (Galeria Książnicy Zamojskiej)
19.07.2015, godz. 15:00, „Przypadki”, Tomasza Kulbowskiego

Prace będzie można ogladać do 16 sierpnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.