PKiN Jacka Foty

Fota-J_PKIN_4
Sześćdziesiąt lat temu, został oddany do użytku Pałac Kultury i Nauki. Z tej okazji dzisiaj w Sali Marmurowej PKiN odbędzie się otwarcie wystawy i premiera książki “PKiN” Jacka Foty. Ekspozycja, której kuratorem jest Joanna Kinowska, potrwa do 26 sierpnia.

Pałac Kultury i Nauki do dziś pozostaje najwyższym wieżowcem w kraju. Wzniesiony został w ciągu zaledwie trzech lat i inspirowany jest moskiewskimi drapaczami chmur. Z pewnością ma w sobie coś, co przyciąga zarówno mieszkańców jak i turystów. Wielokrotnie był fotografowany (warto przypomnieć zdjęcia Zbyszka Siemaszki, Błażeja Pindora, czy projekt georgii Krawiec „Pałac-moja miłość”), był też miejscem lub tłem ważnych wydarzeń. Na Placu Defilad w październiku 1956 roku Władysław Gomułka przemawiał do zgromadzonych, dziesięć lat później obchodzona tam rocznicę 1000-lecia Państwa Polskiego, a w 1987 roku miała miejsce msza święta odprawiona przez  Jana Pawła II.

Fota-J_PKIN_2
Wystawa zdjęć i album Jacka Foty jest inna. Autor nie rejestruje wydarzeń czy uroczystych chwil, świadomie unika miejsc, których aurę znamy z telewizji, kina czy fotografii. Mamy raczej wgląd w nieznane, intymne życie budynku, na jego zdjęciach pojawiają się przestrzenie na co dzień niedostępne: podziemia, warsztaty, stolarnie, zaplecza gospodarcze, ale także miejsca, które użytkownicy pałacu zmieniali i porządkowali po swojemu. Kadry tworzą więc osobisty portret gmachu, gdzie to, co najciekawsze, dzieje się na styku monumentalnej architektury i codziennego życia.

Fota-J_PKIN_1 Fota-J_PKIN_3
Jacek Fota fotografował Pałac prawie dwa lata, w jednym z wywiadów twierdził, że bezpośrednią inspiracją która skłoniła go do realizacji projektu był teledysk zespołu Kamp! do utworu „Melt”, na którym zobaczył basen w Pałacu Młodzieży.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s