Dzień Dobry Marilyn. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H.

green-m_7
Rok temu w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum odbyła się licytacja zdjęć Miltona H. Greene’a. Za 3000 fotografii nabywca zapłacił 6 milionów 400 tysięcy złotych, teraz niektóre zdjęcia są prezentowane w Hali Stulecia (d. Ludowa) we Wrocławiu.

Milton H. Greene (Milton H. Greengold) urodził się w Nowym Jorku w 1922 roku. Dokumentował życie amerykańskich gwiazd kina i muzyki, zajmował się też fotografią mody (m.in. dla magazynów Life, Look, Harper’s Bazaar czy Vogue). Jego nazwisko wiąże się z Marilyn Monroe, Milton po raz pierwszy spotkał ją pracując dla czasopisma Look. Przed jego obiektywem stawał m.in. senator John F. Kennedy (sesja dla Glamour Magazine), Alfred Hitchcock, Salvador Dali, Groucho Marx, Steve McQueen, Marlon Brando, ale także Judy Garland czy Barbra Streisand. Tych zdjęć oczywiście we Wrocławiu nie zobaczymy, należą one do innej kolekcji.

Green-M_1
Trzon wystawy stanowią portrety Marilyn Monroe, ale na fotografiach rozpoznamy też Anitę Eckberg, Kim Novak, Sophię Loren (zdjęcie promujące film „Był sobie raz”), Elizabeth Taylor (sesja zrealizowana w petersburskim Ermitażu przy produkcji filmu „Błękitny ptak”), Joan Collins, Grace Kelly, Melinę Mercouri (pozująca na tle rzymskich ruin), Jacqueline Bisset, Marlenę Dietrich, Audrey Hepburn, Lizę Minelli, oraz Richarda Burtona. Oprócz tego na wystawie znalazły się zdjęcia reportażowe Green’a oraz fotografie dokumentujące życie artystyczne i towarzyskie Nowego Jorku. Jest Andy Warhol, Frank Sinatra, Cary Grant, Alberto Giacometti i Iva Nicholson (jedna z gwiazd Andy’ego Warhola). Green wykonał te fotografie na przestrzeni niemal 40 lat, pierwsze pochodzą z lat 50., zaś najpóźniejsze z lat 80. XX w. Pracował zarówno w studio, jak i w plenerze, fotografie które można oglądać do 15 sierpnia, pokazują jak zmieniała się technika fotograficzna, oświetlenie, praca z modelem.

Obecna wystawa, będzie pierwszą z cyklu prezentacji zdjęć Green’a. Zakupiona kolekcja jest obszerna, pozwoli to na stworzenie co najmniej siedmiu ekspozycji (należy jednak zwrócić uwagę, że niektóre z nabytych przez wrocławski Urząd Miasta prac to odrzuty – podczas sesji autor wykonywał duża ilość zdjęć). Pierwsza została wzbogacona o rekwizyty przenoszące widza w klimat lat 60. XX w, w tle prezentowanych zdjęć będzie można zobaczyć m.in. elementy wyposażenia planu filmowego z epoki – kamery, wózek kamerowy, światła Jest też różowy cadillac z 1957 roku.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.