TIFF Festival 2015 // Polska Now!

TIFF-Festival-2015_1
Już 3 września wystartuje we Wrocławiu piąta, jubileuszowa edycja TIFF Festival, która w tym roku odbędzie się pod hasłem Polska Now!. Impreza ta, która od lat organizowana jest z myślą o ogólnopolskiej i europejskiej współpracy między artystami i instytucjami zajmującymi się fotografią, w tym roku zostanie w całości poświęcona polskiej fotografii współczesnej.

Szczególne miejsce zarezerwowane zostało dla artystów młodego pokolenia. Przygotowane przez kuratorów wystawy tematyczne zobrazują charakter współczesnej fotografii artystycznej – jej różnych odmian i wariantów – oraz da przestrzeń do dyskusji, a także refleksji nad kondycją polskiej fotografii oraz jej miejscem w sztuce międzynarodowej.

PROGRAM GŁÓWNY
W ramach Programu Głównego planowane są trzy wystawy przedstawiające polską fotografię z różnych perspektyw. Odbędą się one w najlepszych przestrzeniach wystawienniczych we Wrocławiu – w galeriach BWA Wrocław oraz w Muzeum Współczesnym Wrocław. Do ich realizacji zaproszono wybitnych kuratorów, którzy są autorytetami w dziedzinie polskiej współczesnej fotografii, czynnie działając na rzecz promocji sztuki młodego pokolenia.

Zagrodzka-A_TIFF_2015
W swoim projekcie „Wyborny trup fotografii polskiej” Adam Mazur zaprezentuje wybór najciekawszych zjawisk we współczesnej nam fotografii w Polsce. Odwołując się do wymyślonej w 1925 roku przez surrealistów gry cadavre exquis, stworzy wielowątkowy pokaz na pozór odmiennych i przypadkowych, w rzeczywistości jednak uzupełniających się nawzajem i spójnych programowo postaw twórczych. Wystawa ta będzie również swoistym hołdem, złożonym przez kuratora, zmarłemu w 2014 roku Jerzemu Lewczyńskiemu – nestorowi polskiej fotografii i autorowi Antologii fotografii polskiej – w ramach, którego Adam Mazur zmierzy się z próbą dopowiedzenia i aktualizacji wydanej dwadzieścia lat temu antologii, jak i zada pytanie o kondycję medium, które dematerializując się niejako na naszych oczach, być może zginęło śmiercią naturalną.

Jablonska-M_TIFF_2015
Kuba Śwircz natomiast w wystawie „Kryzys jest tylko początkiem” podejmie temat przekraczania tradycyjnych granic medium oraz coraz częstszego poszukiwania fizyczności i materialności w realizacjach artystycznych. Analizując pojęcie kryzysu, posłuży się wybranymi aspektami współczesnej polskiej fotografii, która pełnymi garściami czerpie z tak popularnego aktualnie przenikania się dziedzin wiedzy i mediów. Zaproszeni do udziału w projekcie artyści zmierzą się z tym tematem, stawiając sobie pytania o wartości poznawcze i nasze zdolności percepcji, która determinowana jest przez silne uzależnienie od fotograficznej optyki.

Orlowska-A_TIFF_2015
Inaczej do tegorocznej formuły Festiwalu podejdzie Anna Kazimierczak, która przygotowała wystawę poświęconą twórczości najczęściej nagradzanych na międzynarodowych konkursach studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Ekspozycja „Roots &Fruits” będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się z bliska twórczości grupy artystów od lat reprezentujących Polskę i polską fotografię na arenie międzynarodowej.

PUBLIKACJE
Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji TIFF Festival // Polska NOW! sekcja Publikacje skupia się na współczesnych polskich publikacjach fotograficznych. Główna część zaplanowanej przez Franciszka Ammera ekspozycji znajdującej się we wrocławskiej galerii Awangarda BWA Wrocław będzie przewodnikiem po najważniejszych punktach na polskiej mapie wydawniczej i selfpublishing’owej. Znajdą się tam nie tylko najważniejsze publikacje z ostatnich lat, ale także ziny tworzone przez młodych artystów oraz makiety książek powstałe podczas warsztatów i konkursów. Druga części wystawy opowiada o dziesięciu wybranych książkach z perspektywy osób zaangażowanych w ich tworzenie. Wystawa skonstruowana z notatek, wywiadów wideo, makiet, reprodukcji oraz referencji i inspiracji pokaże fascynujące historie i indywidualne dylematy stojące za wydaniem książki fotograficznej.

Sekcja Publikacji to nie tylko wystawy, ale także ciekawe spotkania z najważniejszymi twórcami i kuratorami. Nowością tegorocznych Publikacji będą czterodniowe warsztaty z edycji książki fotograficznej, w trakcie których uczestniczy od podstaw stworzą własne publikacje. Dodatkowo w trakcie weekendu otwarcia odbędą się targi, na których wystawcy z całej Polski zaprezentują publiczności bogatą i zróżnicowaną ofertę książek fotograficznych.

DEBIUTY 
Idea towarzysząca sekcji Debiuty od początku istnienia festiwalu sprowadza się do wspierania i promowania artystów rozpoczynających swoją karierę. Szukamy osób o świeżym spojrzeniu, których twórczość wniesie nową wartość na polskiej scenie fotograficznej. W ramach otwartego konkursu dla wszystkich tych, którzy chcieli podzielić się swoimi dokonaniami w fotografii – studentów i absolwentów szkół artystycznych, amatorów, freelancerów – jury, w którego skład weszli kuratorzy wrocławskich galerii oraz Dyrektor TIFF Festival, wyłoniło czterech laureatów: Marlenę Jabłońską, Kamila I, Katarzynę Wąsowską oraz Agatę Dobierską. Prace zwycięzców zostaną zaprezentowane w ramach TIFF Festival w przestrzeniach ekspozycyjnych wrocławskich galerii: Shopiq, Miejsce przy Miejscu, Mieszkanie Gepperta i Entropia.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Zaplanowane zostały także wydarzenia towarzyszące w postaci odbywających się w Kinie Nowe Horyzonty spotkań autorskich, oprowadzań kuratorskich, warsztatów oraz odbywających się w Klubie Festiwalowym imprez.

Festiwal potrwa do 13 września 2015.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s