Burning Man w Starej Galerii ZPAF

burning-man9
Już za parę godzin w Starej Galerii ZPAF odbędzie się otwarcie wystawy „Burning Man”. Jej autorami są Romualdas Požerskis i Monika Požerskytė, litewscy artyści, którzy w 2008 roku pojechali na pustynię Black Rock w północnej Newadzie, by uczestniczyć w festiwalu artystycznym „Burning Man”.

Nazwa festiwalu pochodzi od kulminacji jaką jest rytualne palanie 12-metrowej, wielkiej kukły w sobotni wieczór. Ceremonia to w całości spektakl projekcji laserowej i fajerwerków, wydarzenie cieszy się sporym zainteresowanie (w 2008 roku było tam około 50. tysięcy osób). Festiwal rozpoczyna się w ostatni poniedziałek sierpnia i trwa osiem dni. W miarę upływu czasu nabiera niecodziennego charakteru, ocierajacego się o kilkudniowe parateatralne zaimprowizowane show bez podziału na widownię i wykonawców. Nie ma wtedy twórców i odbiorców sztuki. Wszyscy zaangażowani są w tworzenie projektów i otwarci są wtedy na interakcje z innymi uczestnikami festiwalu. Troche przypomina neopogańskie święto, gdzie jawa miesza się ze snem, sztuka z życiem, a fantazja staje się rzeczywistością. Zgromadzone osoby często nawiazują do mitologii i tradycji religijnych. W znacznej mierze jednak atrakcyjność Festiwalu polega na aktywności samych uczestników, na ich barwnych strojach, rekwizytach czy dziwnych środkach lokomocji. „Każdy może być częścią Burning Man. Zapraszamy ale szanuj odrębność”. To motto imprezy.

burning-man12burning-man10
Historia festiwalu rozpoczyna się w 1986 roku. Architekt krajobrazu Larry Harvey z San Francisco zbudował na plaży wysoką na dwa i pół metra drewnianą rzeźbę człowieka i spalił ją. Po latach Harvey spalił dużo większego „człowieka”. Ceremonia zaczęła cieszyć się popularnością, widownia składała się z hippisów i różnych kontestujących grup. W roku 1991 „Burning Man” stał się na tyle szczególnym wydarzeniem, że Larry Harvey wydzierżawił od BLM stanu Nevada  (Bureau of Land Management) miejsce na pustyni. To właściwie wyschniete jezioro Black Rock Desert, miejsce około 110 mil na północ od Reno.

Burning-man6Burning-man4
Trzeba zdawać sobie sprawę z warunków tam panujących – temperatura w dzień wynosi średnio 40°C, a w nocy spada do -3°C. W powietrzu unosi się pył, częste są też burze piaskowe. Na pustyni uczestnicy mieszkają w namiotach, podróżują w przyczepach kempingowych, przywożą ze sobą żywność i wodę oraz przestrzegają wszystkich reguł przetrwania. Jest też kilka zasad „społecznych” m.in. zakaz wprowadzania psów, fajerwerków, przedstawienia nie mogą wpływać na inne formy aktywności artystycznej. Obozowisko uformowane jest w kręgi ulic. W środku okręgu o średnicy około trzech kilometrów odbywają się różne imprezy, a wokół krążą samochody – mutanty. Udział tych makiet samochodów-mutantów (obowiązuje ograniczenie prędkości do 8 km na godzinę) wymaga wcześniejszych uzgodnień z organizatorami. Działa miejscowa radiostacja, centrum informacji o bieżących imprezach, punkt naprawy rowerów, są duże skrzynie na rzeczy znalezione. Przez wiele lat wstęp na Festiwal był darmowy, w tym roku trzeba zapłacić 390 USD.

Burning-man7
Burning-man5
Mimo tych trudnych warunków Romualdas Požerskis – jeden ze współczesnych fotografików Litwy, co roku odwiedza to magiczne miejsce i dokumentuje artystyczne miasto. W 2008 roku pojechał tam z córką, Moniką która też wykonywała zdjęcia. Powstał niezwykły zapis tamtych ulotnych chwil – ludzi, jakich spotkali na swojej drodze, artystyczne instalacje i obiekty, które powstały specjalnie na festiwal.

burning-man11Burning-man3 Burning-man2
W jednym z wywiadów Monika wspominała, że fotografowała rosyjskim aparatem „Horizon” i była oczarowana ludźmi którzy się na festiwalu pojawili. Większość wczasowiczów była w średnim wieku – to dawni hippisi, a także obecni kontestatorzy dla których przyjazd na tą imprezę jest pewną „odtrutką” przed technologią czy komercją. Na ironię,  sponsorem wielu wydarzeń jest kilka dużych firm (np. budżet w 2006 roku został pokryty przez kanał telewizyjny Current TV).

Wystawa potrwa do 5 września.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.