Drzewa Stefana Arczyńskiego w Pałacu Królewskim

Arczynski-S_drzewa1
W gorące, upalne dni strach się gdziekolwiek ruszyć, ale w Polsce jest kilka interesujących wystaw fotograficznych. Warto pojechać Gdyni, a tam „Efekty uboczne” Kacpra Kowalskiego, z kolei w Warszawie godnym polecenia jest „Unguarded Moments” Steva McCurrego, czy „Burning Man” Romualdasa Požerskisa i Moniki Požerskytė. We Wrocławiu trwa wystawa „Dzień dobry Marilyn” prezentujaca prace Miltona H. Greena, „Beksiński – odsłona druga. Antyfotografia”, a także „Drzewa” Stefana Arczyńskiego. Ta ostatnia powstała w związku z obchodami urodzin fotografa, który 31 lipca skończył 99 lat.

Arczynski-S_drzewa4
Fotografie są prezentowane w Muzeum Miejskim (Pałacu Królewskim) do końca października. To kolejna wystawa (po „Chinach”) tego artysty we Wrocławiu, składa się na nią około 60 powiększeń bromosrebrowych ukazujących różne gatunki drzew. Niektóre ze zdjęć pochodzą z takich cykli jak „Martwe drzewa” (1961), czy „Drzewa i ludzie” (1964) i powstały podczas licznych podróży artysty do USA, Kenii, Gabonu, Dominikany, Egiptu, Syrii, Kolumbii, Tajlandii. Najstarsze ujęcie zostało wykonane prawie sześćdziesiąt lat temu w Karkonoszach, najświeższa fotografia powstała w 1996 roku w Nowym Meksyku.

Arczynski-S_drzewa3
Mamy więc znaczącą przewagę spokojnych, estetycznych, doskonałych warsztatowo fotografii. Co można o nich powiedzieć? To wzorcowe kompozycje, wyczucie estetyki i perfekcyjnie opanowany warsztat. Czasami zabawa formą i intrygujący sposób operowania światłem. Obok zdjęć drzew silnych, i żywotnych, prezentowane są ujęcia drzew okaleczonych i martwych, często pokazanych w krajobrazie górskim, surowym, pośród zniszczonych erozją skał. Arczyński niekiedy tworzy z nich skomplikowane i efektowne formy graficzne, wydobywając strukturę kory przez właściwie padające światło. Fascynuje go układ pnia z licznymi spękaniami, sękami i rozpadlinami. Obok zdjęć nastrojowych, malowniczych możemy podziwiać kompozycje nieomal abstrakcyjne. Wbrew pozorom ekspozycji nie należy traktować jej jako przeglądu twórczości artysty.

Arczynski-S_drzewa2Arczynski-S_drzewa5
W 1978 roku nieistniejący już magazyn „Foto” opublikował z Arczyńskim wywiad. Artysta powiedział w nim m.in. …”Będąc w Kalifornii poczułem się zaskoczony, urzeczony i bezradny wobec różnorodności drzew, bogactwa ich form i faktur”….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.