Welcome to the lighting revolution!

Welcome-to-the-lighting-rev
Trzy firmy produkujące sprzęt na potrzeby fotografów studyjnych tj. Sekonic Elinchrom i Phottix rozpoczęły współpracę. W przyszłości mają się pojawić nowe produkty pozwalające na maksymalne zwiększenie komfortu pracy fotografa.

Założona w 1951 roku firma Sekonic jest liderem produkcji zawodowych światłomierzy fotograficznych i filmowych, z kolei szwajcarski Elinchrom to studyjny sprzęt oświetleniowy. Z całej trójki najmłodszy jest Phottix. Przedsiębiorstwo powstało osiem lat temu i początkowo w oferie miało wyzwalacze lamp, baterie, gripy i proste wężyki spustowe. W chwili obecnej ma ponad 300 produktów, m.in. lampy i akcesoria, flesze, wyzwalacze radiowe, gripy itp.

Współpraca ma przynieść same korzyści. Pojawią się np. światłomierze Sekonic z serii 478 LiteMaster Pro które pozwolą na zdalne sterowanie mocą lamp Elinchrom a także zdalne wyzwalanie błysku lampy Phottix, nowe transmitery Skyport umożliwiające synchronizację z krótkimi czasami naświetlania. Z kolei Elinchrom dostosuje modyfikatory światła do lampa Phottix Indra360 TTL oraz Indra 500 TTL.

Mamy więc dalekosiężne plany, czasami przynosi to korzyści. W przeszłości np. Phase One, Mamiya Digital Imaging i Schneider ogłosiły program współpracy i pojawiła się przystawka cyfrowa P65+, aparat 645DF i nowe obiektywy Schneider Kreuznach. Czasami współdziałanie dotyczy tylko jednego produktu. Kodak DCS 315 to nic innego jak efekt kooperacji z Nikonem, a zbudowany na bazie Eosa 1N Kodak DCS 560 z Canonem. Wykorzystano tam technologię cyfrową i patenty Kodaka z precyzją i doświadczeniem Nikona czy Canona w dziedzinie lustrzanek małoobrazkowych. Czasami nawiązanie współpracy i późniejsze połączenie firm przynosi bardzo duże wzmocnienie na rynku. Tak było w przypadku firmy Agfa oraz Gevaert Photo które wcześniej współpracowały, a 1964 roku połączyły siły. W wyniku fuzji powstały dwie kooperujące firmy: Agfa-Gevaert w Mortsel (Belgia) oraz Agfa-Gevaert w Leverkusen (Niemcy). Podobna sytuacja była z Nikonem, 25 lipca 1917 roku trzy małe firmy optyczne z Tokio stworzyły nowe przedsiębiorstwo o egzotycznie brzmącej nazwie „Nippon Kogaku Kogyo”.

Najdziwniejsza histora współpracy a potem połączenia związana jest chyba z firmą Konica i Minolta. Do fuzji doszło w 2003 roku, powstał holding Konica Minolta. Decyzja miała umożliwić obu przedsiębiorstwom „przetrwanie i rozwój w czasie globalnej konkurencji”. Powstało później wiele bardzo dobrych modeli aparatów, ale trzy lata później ogłoszono decyzję o wycofaniu się z rynku fotograficznego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s