Polski Konkurs Fotografii Sportowej 2015. Zgłoszenia do 15 września.

PKFS_2014_pojed1
Stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010 prowadzi trzecioligową drużynę młodzieżową i rok temu postanowiło zorganizować Polski Konkurs Fotografii Sportowej. Zdjęcia na tegoroczną edycję można nadsyłać do 15 września.

Pomysłodawcą i dyrektorem konkursu jest członek zarządu stowarzyszenia Marcin Kądziołka. To postać znana w środowisku fotoreporterów, Marcin jest m.in. laureatem BZWBK Press Foto 2012, Gdańsk Press Photo 2012 oraz finalistą Hasselblad Masters 2014 i Grand Press Photo w latach 2012 i 2013. W tegorocznej edycji w skład jury wejdzie Paweł Sławski i Tomasz Markowski z „Przeglądu Sportowego”, Paweł Kopczyński (Reuters), oraz prawdopodobnie Norbert Barczyk i Łukasz Laskowski z Agencji Press Focus. Wszystkie te osoby zajmują się fotografią sportową od wielu lat., niestety chyba w tym roku   zabraknie Adama Nurkiewicza z Agencji Mediasport.

PKFS_2014_pojed2 PKFS_2014_pojed3W pierwszej edycji konkursu zgłoszono 1142 zdjęcia. Jak na debiut imprezy to bardzo dużo, jury postanowiło przyznać 16 nagród, a nie jak początkowo przewidywano 14. Nie przyznano jednak Grand Prix, pierwsze miejsce w kategorii zawodowcy za zdjęcie pojedyncze przypadło Markowi Lapisowi (Agencja Forum). Jego fotografia została wykonana podczas Otwartych Mistrzostw Polski w siłowaniu na rękę. Najlepszą serią zdjęć okazały się fotografie Jacka Turczyka (PAP) z wyścigu Race Around Austria. Z kolei w kategorii amatorzy pierwsze miejsce za zdjęcie pojedyńcze zdobyła Marta Wódz, a za zestaw Marek Stor.

PKFS_2014_zestaw1W tym roku zmian w regulaminie nie ma, konkurs jest podzielony na część profesjonalną i amatorską. W każdej można nadsyłac zdjęcia pojedyńcze i zestawy. Fotografie będą przyjmowane poprzez stronę http://www.pkfs.pl/zgloszenie/, można zgłosić trzy pojedyncze prace, trzy zestawy, przy czym liczba zdjęć w jednej serii nie może przekroczyć dziewięciu. Pliki muszą spełniać pewne wymagania techniczne tj. dłuższy bok nie może być krótszy niż 3000 pikseli, fotografie należy zapisać jako JPG w RGB lub grayscale. Każde zdjęcie pojedyncze musi mieć własną nazwę składającą się z ośmiu znaków, które mogą stanowić dowolną kombinację liter i cyfr. Oprócz nazwy plik nie może zawierać żadnych danych identyfikujących. Każdy zgłoszony na konkurs zestaw musi być przesłany jako oddzielny folder z własną nazwą składającą się z ośmiu znaków mogącą stanowić dowolną kombinację liter i cyfr. Zdjęcia wchodzące do zestawu muszą mieć takie nazwy, aby jury nie miało wątpliwości co do ich kolejności.

PKFS_2014_zestaw2
Najważniejsze są oczywiście nagrody. Grand Prix dla zawodowca to 3000 złotych, a dla amatora jedynie udział w warsztatach fotograficznych. Lektura regulaminu ujawnia dalszą dysproporcję: profesjonaliści otrzymają gratyfikacje pieniężne np. za fotografie pojedyncze: I miejsce 1200 zł., II miejsce 800 zł., III miejsce 500 zł, zestawy: I miejsce 1200 zł, II miejsce 800 zł, III miejsce 500 zł. Dla amatorów przewidziano jedynie upominki np. książki, torby, albumy, czy bilet do Parku Wodnego. Warto zaznaczyć, że Grand Prix zostanie wybrane spośród wszystkich prac nadesłanych na konkurs i zdobędzie je zdjęcie lub zestaw o najwyższej wartości artystycznej, informacyjnej, merytorycznej oraz technicznej. Jest też Grand Prix Przeglądu Sportowego w kwocie 1000 zł.

PKFS_2014_zestaw3
Powyżej nagrodzone prace z edycji 2014, wśród nich jest zdjęcie pojedyńcze Rafała Ruska (2 miejsce-zawodowcy, AF Press Focus), Tomasza Jagodzińskiego (3 miejsce-zawodowcy,AF Newspix), zestaw Andrzeja Banasia (2 miejsce-zawodowcy, Gazeta Krakowska/Dziennik Polski), oraz Daniela Frymarka (3 miejsce-zawodowcy, Radio Weekend). Dodatkowych informacji dot. konkursu udziela Marcin Kądziołka (e-mail: konkurs@pkfs.pl, tel. 501 95 85 17).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.