Wiki Loves Monuments 2015. Zdjęcia do 30 września!

Wiki-Loves-Monuments-2015
Do 30 września w 30 krajach Europy, Azji, Ameryki odbywa się seria konkursów fotograficznych o wspólnej nazwie Wiki Loves Monuments. Celem tego przedsięwzięcia jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć. Trzecia edycja konkursu objęła już cały świat wzięło w nim udział 15 tysięcy osób z 35 krajów. Zgłoszono 365 tys. prac. To bardzo dobrze, bo zwiększa się świadomość i wiedza dotycząca ochrony zabytków a także rozrasta się baza zdjęć na wolnych licencjach potrzebnych m.in. w Wikipedii. Rok temu  zwyciężył Konstantin Brizhnichenko, jego fotografia (poniżej) przedstawia Monstyr Górski na Ukrainie. Wśród wyróżnionych prac w polskiej edycji znalazło się m.in. zdjęcie ze Śnieżki, obozu w Auschwitz, fragmentu kościoła w Świdnicy, wiatraka w Tylewicach, Mostu Grunwaldzkiego, a także odbicia warszawskiego PKiN w kałuży wody.

Brizhnichenko-K_WIKI2014WIKI2014-PL_1Udział w konkursie może wziąć każda osoba dorosła oraz osoba poniżej 18. roku życia za zgodą swoich opiekunów prawnych, która prześle zdjęcia zabytków poprzez konto w Wikimedia Commons. Można zgłosić wcześniej wykonane przez siebie zdjęcia, ale nie mogą być one kiedykolwiek publikowane. Będą przyjmowane więc fotografie cyfrowe, minimalna wielkość przesłanego pliku powinna wynosic 8 mln. pikseli. Najbardziej cenne są zdjęcia zabytków, które nie pojawiły się jeszcze w Wikipedii, jednak kolejne fotografie tego samego motywu też są brane pod uwagę.

WIKI2014-PL_2WIKI2014-PL_3
Warto zwrócić uwagę, że w całym tym przedsiewzięciu zdumiewająca jest postawa Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Żadnych informacji dotyczących konkursu, wygląda na to, że nie ma krajowej edycji. Należy przypomnieć, że trzy lata temu była i nawet ufundowno kilka wyróżnień finansowych: 2000, 1000, 500 zł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.