„A w tle Pałac” w Obserwacji

Styczynski-J_1
Już za parę godzin w Galerii Obserwacja odbędzie się wernisaż wystawy Jana Styczyńskiego „A w tle Pałac”. To znakomita okazja do wyprawy w przeszłość, wędrówka po latach 60 ubiegłego wieku i spacer po dawnych ulicach Warszawy.

W tym roku tzw. „Pekin” obchodzi swoje 60-lecie, odbyło się więc wiele imprez związanych z tym jubileuszem. Warto wymienić m.in. pokaz grafik Antoniego Chodorowskiego, czy album i wystawę Jacka Foty. Zatem mamy w „Obserwacji” prezentację zdjęć Jana Styczyńskiego. Można więc zobaczyć Pałak Kultury i Nauki jako część stołecznego życia ulicznego.

Styczynski-J_2
Przez wiele lat budynek ten (dawniej im. Józefa Stalina) był jedymym wysokościowcem w Warszawie. Górował nad zabudową i stanowił symbol sowieckiego panowania na ziemiach polskich. Przed I Wojną Światową podobną funkcję spełniała wolno stojąca dzwonnica soboru Aleksandra Newskiego na placu Saskim i było ją widać z każdego punktu Warszawy. Przypominała kto tu w Priwislanskim Kraju rządzi. Całe szczęście, że z czasem PKiN oddzielił się od polityki. Spowszechniał, a w latach osiemdziesiątych wszystkie ważne uroczystości odbywały się w innym miejscach.

Styczynski-J_3
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zamierzeniem autora było pokazanie że Pałac jest dominującym elementem miasta i widać go z każdego miejsca. Jednak takie wrażenie mija, Styczyński prezentuje głównie warszawską ulicę lat sześćdziesiątytch ubiegłego wieku: przechodniów, tramwaje, autobusy i nieliczne samochody. Obok nowoczesnej architektury widzimy również i socrealistyczną zabudowę. Zauważamy jednak z czasem zmienia się obraz stolicy, znikają dorożki czy wozy konne z węglem. Pojawiają się wozy dostawcze, śmieciarki, pierwsze neony, nowoczesne budowle i wysokościowce. Jego zdjęcia to obraz stolicy ostatnich lat okresu „małej stabilizacji”. Jest biednie i szaro ale po równo.

Styczynski-J_4
Jan Styczyński realizując swoje projekty związane głównie z albumami fotograficznymi, w tym z „Wędrówkami po Warszawie”, dokumentował miasto w sposób perfekcyjny, starannie dobierając kompozycję, oświetlenie i motywy. Większość zdjęć zrobiono średnioformatowym Rolleifleksem, a odbitki prezentowane na wystawie zostały wykonane metodą tradycyjną.

Wystawę można oglądać do 20 listopada 2015.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s