Voigtlander Bessa R2-M, R3-M, R4-M. Koniec produkcji

Voigtlander-Bessa-R3-M
Firma Cosina Co ogłosiła listę produktów które nie będą już wytwarzane. Znalazły się na niej m.in. trzy analogowe aparaty dalmierzowe Voigtlander Bessa: R2-M, R3-M, oraz R4-M.

Voigtlander to niezmiernie stara marka w branży fotooptycznej, firma została założona w Wiedniu w połowie osiemnastego wieku. Z czasem przeniosła się do Brunszwiku, w jej ofercie były aparaty fotograficzne na płyty szklane (Bergheil, Avus), mieszkowe na film typu 120 (Bessa, Inos, Vollenda), stereoskopowe, oraz lustrzanki dwuobiektywowe (Superb, Brillan). Należy też wymienić takie „szkła” jak Orthoskop (Petzvala), Euryskop, anastygmaty Voigtar, Skopar, Heliar, Nokton. Firma stała się liderem w dziedzinie technologii i pierwszym producentem, który wprowadził kilka nowych rodzajów produktu, które później stały się powszechne. Był to m.in. pierwszy zoom do „małego obrazka” (Zoomar 36-82 f/2.8) i pierwszy małoobrazkowy aparat kompaktowy z wbudowaną lampą błyskową (Vitrona). W 1965 roku firma połączyła się z zakładami Zeiss, a osiem lat później markę Voigtlander kupił Rollei. Później było już z „górki” – Rollei upadł w 1982 roku, następnym właścicielem nazwy stała się firma Plusfoto która z kolei ta sprzedała ją do sieci sklepów Ringfoto. Kolejnym nabywcą zostało japońskie przedsiębiorstwo fotooptyczne Cosina Co które próbowało reanimować markę Voigtlander i Bessa. Szesnaście lat temu pojawił się więc aparat Voigtlander Bessa L, a później linia Voigtlander Bessa R (R2, R2-M, R3-M, R4-M).

Voigtlander-Bessa-R4-M
Z czasem inwestycje Cosiny zaowocowały szeregiem drobnych, ale istotnych zmian w korpusie aparatów m.in. zastosowano nowe technologie wykończenia, wykorzystano nowy materiał – stop magnezu, poprawiono także ergonomię korpusu przez ładnie wyprofilowany kształt ścianki tylnej, pasujący do nasady kciuka. W historii popularyzacji marki ciekawostką może być, zaprezentowana dwanaście lat temu, małoobrazkowa mechaniczna lustrzanka Bessaflex TM. Aparat miał m.in. mocowanie gwintowe M42, światłomierz, jasny wizjer, niewymienną matówkę z wyodrębnionym klinem i mikrorastrem. Do aparatu dostępne był mechaniczny winder i grip polepszający ergonomię.

Decyzja Cosiny o zakończeniu produkcji analogów była  nieuchronna. Oprócz aparatów nie będą wytwarzane akcesoria (pokrowce, pasek, celowniki i adaptery) oraz obiektyw  Super Wide-Heliar 15 mm f/4.5 ASPH II. Ale marka Voigtlander pozostaje, warto zaznaczyć, że firma ma w swojej ofercie linię „szkieł” Nokton do bezlusterkowców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.