Fala upału w Firleju

Michalak-R_fala1
We wrocławskim Klubie Firlej jest prezentowana wystawa Rafała Michalaka „Fala upału”. Zdjęcia są formą wizualnego pamiętnika wydarzeń, które zostały spontanicznie zarejestrowane w sierpniu i wrześniu 2014 roku.

Większość prac pokazywanych na wystawie została wykonana techniką o nazwie fotoakwatinta. Jest to metoda zaliczana do grafiki warsztatowej, wykorzystująca zarówno współczesny sposób reprodukcji obrazu na matrycy, jak i możliwości jednej z technik druku wklęsłego – akwatinty – wynalezionej w latach sześćdziesiątych XVIII wieku. Wykonanie matrycy polega na zastosowaniu kilku prostych procesów fizyko-chemicznych.

Michalak-R_fala2
Mianowicie metalowa płyta, na której znajduje się reprodukcja fotografii, a dokładnie jej obraz negatywowy, jest pokrywana sproszkowaną kalafonią. Płyta jest następnie podgrzewana, a kalafonia topiąc się, przylega do powierzchni metalu. Utrwalenie obrazu na matrycy następuje pod wpływem działania kwasu azotowego, który wytrawia płaszczyzny obrazu. W wyniku tego procesu uzyskujemy zróżnicowanie głębokości trawionych miejsc, a po nałożeniu farby drukarskiej i przepuszczeniu przez prasę nadajemy odbitce odpowiednie półtony. Wygląd odbitki przypomina akwarelę lub rysunek wykonany tuszem.

Wystawa czynna jest do 25.10.2015.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s