Hasselblad może zostać kupiony przez Phase One.

Hasselblad-H5D-50c
Od dawna wiadomo, że Hasselblad ma kłopoty finansowe. Nie udały się produkty będące efektem współpracy z Sony, rynek odrzucił Lunary, Stellary i inne „wynalazki” będące klonami DSC. Poszukiwany jest więc inwestor i rozwiązaniem niekorzystnej sytuacji może być alians np. z Phase One.

Założona w 1941 roku firma Victor Hasselblad AB (właściwie to wyodrębniona z istniejącego od 1908 roku z rodzinnego przedsiębiorstwa F.W. Hasselblad & Co) mogła poszczycić się największym i najbardziej rozbudowanym średnioformatowym systemem sprzętu fotograficznego na świecie. Przez wiele dziesięcioleci była jednak postrzegana jako konserwatywny producent manualnych aparatów systemowych z optyką Zeissa. Oprócz produkcji modeli przeznaczonych dla zwykłego fotografa zawodowego, zawsze budowano modele nietypowe. Najbardziej znane z nich to seria aparatów przeznaczona dla załóg lotów kosmicznych, które brały udział w misjach kosmicznych w ramach programów Skylab i Apollo. Aparaty te jednak nigdy nie były osiągalne dla zwykłego śmiertelnika. Z kolei np. seria SWC była wprawdzie dość egzotyczna, ale powszechnie dostępna dla każdego. Firma czasami zaskakiwała – po 50 latach produkowania aparatów średnioformatowych pojawił się Hasselblad Xpan w którym stosuje się film 35 mm. Nie nie jest to typowy „mały obrazek”, oferowane są dwa formaty – standardowy – 24×36 mm i panoramiczny- 24×65. Ważny jest fakt, że jedynie korpus aparatu jest dziełem tylko Hasselblada, wymienny wizjer i kaseta powstawały przy współpracy z Fujifilm.

Hasselblad-HV_1
Ale nadeszła era fotografii cyfrowej. Jedenaście lat temu doszło do fuzji z duńskim Imaconem specjalizującym się w technice cyfrowej. Przyniosło to efekty, został pokazany m.in. Hasselblad H1D potem H2D, H3D, H3D-II , H4D, H4D-50MS. Na początku 2014 roku zaprezentowano model H5D-50c, potem HV, a we wrzesniu H5X. Wydaje się jednak, że zyski ze sprzedaży tego rodzaju sprzętu nie są duże i potrzebny jest inwestor. Należy też zwrócić uwagę, że firmie nie pomogła niespójna polityka sprzętowa prowadzona za rządów Larrego Hansena i zamieszanie jakie na rynku wywołały matryce Sony o dużej rozdzielczości.

Hasselblad-H5X_2
Obecny prezes Perry Oosting który ma 25-letnie doświadczenie w zarządzaniu (budował takie marki jak Bulgari, Prada i Gucci) musi doprowadzić do stablizacji finansowej. Może wejść w ścisły układ z firmą fotooptyczną. Niektóre źródła mówią o Phase One czy Fujifilm. Nie należy jednak rozpaczać że to koniec marki, gdyż od 1968 roku Hasselblad ciągle był sprzedawany i kupowany. Wtedy to Victor Hasselblad odsprzedał firmę dystrybucyjną oraz sieć detaliczną „Hasselblad Fotografiska AB” Kodakowi, o dziesięc lat później kolejnym właścicielem została firma inwestycyjna Safvean AB. W 1985 roku Incentive AB nabył 58,1% a w sześć lat później 100% udziałów w VHAB. Potem byli inni inwestorzy: UBS Capital B.V. (Holandia), czy CINVen (Zjednoczone Królestwo). Cztery lata temu znalazł się prywatny inwestor kapitałowy Ventizz Capital Fund IV.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.