Sony RX1R II zaprezentowany!

Sony-RX1R-II_1
Niestety, nie pojawił się obiektyw Sony 85 mm f/1,2 G SSM II o którym wiadomo, że jest testowany przez kilku fotografów. Zamiast niego został pokazany kompakt Sony RX1R II, w środku znajdziemy m.in. wykonaną w technologii BSI pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 42,4 mln. pikseli. Aparat trafi do sprzedaży w grudniu, cena w naszych sklepach wyniesie prawie 15.000 złotych.

Za prawidłowa obróbkę obrazu odpowiedzialny jest procesor BIONZ X, fotograf ma do dyspozycji szeroki zakres czułości ISO od 100 do 25 600, z możliwością rozszerzenia 50–102400. Producent zapewnia że generowanie danych wyjściowych jest około 3,5 raza szybciej niż w modelu RX1R. Aby umożliwić pełne wykorzystanie szerokiego zakresu dynamicznego matrycy, „dwójka” została wyposażona w tryb zapisu 14-bitowego obrazu RAW bez kompresji. Trzeba pamiętać, że nadal dostępne są wcześniejsze formaty z kompresją.

Sony-RX1R-II_3
Nowością jest regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy. Dostępne są trzy ustawienia: „wyłączony”, „standardowy”, oraz „wysoki”. Opcja druga zapewnia równowagę między rozdzielczością a usuwaniem mory i wad kolorystycznych, natomiast trzecia w większym stopniu eliminuje niedoskonałości obrazu. Fotograf może więc dostosowywać jakość i rozdzielczość obrazu do zawartości sceny, w szczególności zaś do obecności obiektów o dużej częstotliwości przestrzennej, które sprzyjają wystąpieniu mory.

Sony-RX1R-II_4
Na uwagę zasługuje przeprojektowany system nastawiania ostrości – nowy aparat pozwala korzystać z zalet systemu automatyki ostrości Fast Hybrid AF. Matryca „dwójki” zawiera umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, 399-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy, zapewniający 45% pokrycie polami AF pełnoklatkowego przetwornika obrazu. Połączenie tego czujnika z 25 polami AF opartymi na detekcji kontrastu spowodowało, że system AF działa o 30% szybciej niż w poprzednim modelu. Zaawansowany algorytm wykrywania ruchu pozwala dokładnie przewidzieć nawet szybkie przemieszczenia poruszających się obiektów. W rezultacie nowy tryb AF-C umożliwia śledzenie zachowania obiektu i utrzymywanie na nim ostrości nawet podczas zdjęć seryjnych z częstotliwością do 5 klatek na sekundę.

Sony-RX1R-II_2
Z nowości należy wymienić wysuwany wizjer elektroniczny XGA OLED Tru-Finder, fotograf może też wyświetlać obraz na regulowanym (od 109° w górę do 41° w dół), 3-calowym ekranie LCD WhiteMagic o rozdzielczości 1,2 miliona punktów. Firma w materiałach informacyjnych mocno podkreśla obecnośc stałoogniskowego obiektywu ZEISS Sonnar T* 35 mm f/2 dzieki któremu jest możliwośc wykonywania zdjęć makro. Niestety, nowy aparat nie ma możliwości rejestracji obrazu w rozdzielczości 4K, do dyspozycji pozostaje zapis filmów Full HD (1920 x 1080) w kilku formatach.

Sony RX1R II został wyposażony w technologie Wi-Fi i NFC, do obsługi wszystkich funkcji można używać aplikacji Sony PlayMemories Mobile, dostępnej w wersji na systemy Android i iOS. Zwiększanie funkcjonalności urządzenia umożliwiają aplikacje z serwisu PlayMemories Camera Apps.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s