Lomography KONO Donau.

Lomography-KONO-Donau_1
Już od wielu lat nowe materiały światłoczułe nie pojawiają się (chyba ostatnim pokazanym filmem był Fujichrome Provia 400X Professional który został zaprezentowany dziewięć lat temu). Po prostu nie opłaca się inwestować w badania nad produktami które interesują bardzo niewielką grupę odbiorców. Firma Lomography nie należy do wyjątków, od czasu do czasu wprowadza do swojej oferty m.in. filmy, ale pierwotnie były to materiały specjalnego przeznaczenia.

Weźmy na przykład Lomography Cine400 Tungsten Film. To stara taśma filmowa Kodaka przystosowana do pracy w oświetleniu o temperaturze barwowej 3200 K (świetle żarowym) konfekcjonowana przez firmę CineStill. Fotografie wykonane w świetle dziennym mają charakterystyczną, niebieską poświatę. Z kolei LomoChrome Turquoise XR 100-400 to także stary „reanimowany”, materiał do zdjęć w podczerwieni znakomicie nadający się do eksperymentów. Podobne efekty możemy otrzymać fotografując na Kodaku Aerochrome III Film Infrared 1443.

Teraz pojawił się trójpak Lomography KONO Donau. To film negatywowy w formacie 135-24 o czułości ISO 6. Obrabiany jest w procesie C-41, materiał został pozbawiony łososiowej maski. Kasetka nie ma kodu DX. Tak niska światłoczułość to oczywiście uklon w strone milośników długich czasów otwarcia migawki. Otrzymujemy zdjęcia o dużym kontraście i niebieskawej poświacie. Chciałoby się powiedzieć „Nihil novi” – takie efekty uzyskujemy używając materiałów przeznaczonych do np. duplikacji filmów fotografując przy świetle dziennym. Nie wiadomo jednak co w środku siedzi za materiał – tajemnicę musi wyjawić badanie sesnytometryczne. Być może jest to stary Agfachrome CRD Duplicating Film, lub Fujichrome Duplicating Film. Oba przeznaczone są do pracy w temperaturze barwowej 3200K i mają niską światłoczułość.

Trójpak kosztuje około 35 USD. Trochę drogo, koszt nabycia materiałów przeznaczonych do duplikacji jest niższy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.