Lomonography Russar 20 mm f/5,6

Russar-20-mm_1
W sklepie Lomonography (shop.lomography.com) znajduje się  manualny, szerokokątny obiektyw Russar 20 mm f/5,6. Jego cena wynosi 599 euro.

Russar-MR-2
Obiektyw, który jest dostępny w mocowaniu L39/M, to kopia legendarnego Russara MR-2 (powyżej) z 1958 roku. O jakości tego „szkła” świadczy fakt że pięćdziesiąt siedem lat temu zdobył on Grand Prix na Światowej Wystawie w Brukseli, a oryginały są bardzo poszukiwane i osiągają wysokie ceny. Obiektyw został stworzony przez MM Rusinova i był wytwarzany w ZSRR przez sławne KMZ – Krasnogorskie Zakłady Mechaniczne im. Zwierewa (dawna Fabryka No393). Poźniej produkcja została zaniechana i podjęta dopiero dwa lata temu po podpisaniu umowy z Lomographic Society International. Warto zaznaczyć, że KMZ posiadają w swoim portfolio znak towarowy Zenit.

Russar-20-mm_3

Russar-20-mm_2
Obiektyw ma kompaktowe wymiary i składa się z 6 elementów ustawionych w 4 grupach. Jego minimalna odległość ostrzenia wynosi 50 centymetrów, można stosować filtry o średnicy 49 mm. Dzięki przejściówkom może być podpinany to różnych aparatów np. Sony A7. Nie wiadomo jednak dlaczego w ofercie rozsyłanej do fanów Lomonography znalazło się to „szkło” i dlaczego zaznaczono je jako „nowość”. Przecież pojawiło  się w sprzedaży półtora roku temu.

***
Krasnogorskij Mechanicheskij Zavod (KMZ) należy do jednych z większych w Rosji zakładów przemysłu fotooptycznego. Firma mieści się w mieście Krasnogorsk, trzydzieści kilometrów od Moskwy. Oficjalnie została założona w lutym 1940 roku i od początku istnienia była związana z przemysłem obronnym. Podczas II Wojny Światowej zakłady zostały przeniesione w głąb ZSRR, po jej zakończeniu powołano działy zajmujące się produkcją cywilną. Zaczęły powstawać aparaty marki Moskva (1946), Zorki (1948), Zenit (1952). Warto też wymienić mniej znane Iskra, Narciss, Junkor, Start (nie mylić z polskim Startem), Horizon, Fiend, Fotosnajper. Jak większość zakładów w ZSRR KMZ zajmowały się produkcją na potrzeby wojska (lornetki, systemy celownicze itp.). Dwa razy zakłady zostały odznaczone: w 1966 Orderem Lenina, oraz 1976 Orderem Sztandaru Pracy. W 1979, nastąpiła zmiana nazwy firmy na PO Krasnogorskij Mechanicheskij Zavod imienia S.A. Zvereva”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s