Hasselblad ma inwestora. Na razie mniejszościowego.

Hasselblad-Phantom
To, że istniejący od 1941 roku Hasselblad ma kłopoty finansowe wiadomo już od dłuższego czasu. W ostatnich latach zarząd firmy zmieniał się parokrotnie, a każdy nowy prezes miał inną wizję rozwoju. Poszukiwano inwestora, teraz pojawiła się informacja, że został nim chiński producent dronów Phantom.

Od 1968 roku firma Hasselblad jest ciągle sprzedawana i kupowana. Należy przypuszczać, że do końca lat dziewięćdziesiatych ubiegłego wieku każdy kto nabył udziały w tym przedsiębiorstwie był zadowolony, bo zwrot inwestycji był dość szybki. Zainteresowane były więc głównie fundusze inwestycyjne (UBS Capital B.V, CINVen, czy Ventizz Capital Fund IV).

W ostatnich latach zmieniła się jednak sytuacja Hasselblada. Jedenaście lat temu doszło do fuzji z duńskim Imaconem specjalizującym się w technice cyfrowej i pojawił się m.in. Hasselblad H1D, H2D, H3D, H3D-II , H4D, H4D-50MS, H5D-50c, HV, oraz H5X. Należy jednak sądzić, że zyski ze sprzedaży tego rodzaju sprzętu nie są duże. Zainteresowanie analogowym „średnim formatem” dla zaawansowanego fotoamatora dramatycznie spadło, nie udały się też wspólne produkty z Sony. Mieszkający w Paryżu obecny prezes Hasselblada Perry Oosting jest optymistą i wydawało się że także idealnym menadżerem. Przecież budował takie marki jak Bulgari, Prada i Gucci, i dlatego firma za jego rządów powinna być skazana na sukces. To co jednak udawało się w branży odzieżowej niekoniecznie sprawdza się w fotografii. Hasselblad dramatycznie potrzebuje gotówki, miesiąc temu mówiło się o inwestycjach Phase One czy Fujifilm. Teraz na placu pozostała jedynie firma DJI która nabędzie mniejszościowe udziały. „Strategiczny alians” powinien dać Hasselbladowi chwilę oddechu i pozwoli na transfer zaawansowanych technologii.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s