Nikon FM2 Mary Ellen Mark do kupienia!

Nikon-FM2-Mary-Ellen-Mark_1
Do soboty na portalu eBay jest wystawiony Nikon FM2. Należał on do zmarłej 25 maja 2015 roku w Nowym Jorku, amerykańskiej dokumentalistki Mary Ellen Mark. Aparat osiagnął już cenę 2375 USD, połowa wylicytowanej kwoty zostanie przekazana na rzecz Czerwonego Krzyża.

Mary Ellen Mark, która znana jest głównie z fotografii społecznej i dokumentalnej, używała różnych aparatów – od „małego obrazka”, poprzez „średni format”, aż do kamer wielkoformatowych 4×5-cala. Nikon FM2 którym fotografowała m.in. dla „People Magazine” czy „LIFE”, jest nastepcą „FM-ki” i pojawił się w 1983 roku. Unowocześniono w nim kilka rzeczy. Przede wszystkim migawkę (zastosowano nowy mechanizm tłumienia, najkrótszy czas otwarcia wynosił 1/4000s, synchronizacja z błyskiem flesza to 1/200 sek), rozszerzono zakres czułości filmu (do ISO 6400). Zmieniono również konstrukcję spustu migawki, zadbano o wymienność matówek.

Nikon-FM2-Mary-Ellen-Mark_3
Warto zaznaczyć, że ulubionym materiałem światłoczułym Mary Ellen Mark był panchromatyczny Kodak Professional TRI-X. Charakteryzował się drobnym ziarnem i dobrą ostrością konturów i pozwalał na fotografowanie obiektów o dość dużej rozpiętości tonalnej. Był tolerancyjny na błędy naświetlania, nadawał się doskonale do wywoływania forsownego oraz do wywoływania w warunkach pozwalających na uzyskanie indywidualnych specjalnych efektów.

Nikon-FM2-Mary-Ellen-Mark_4
Nikon FM2 jest oferowany razem z obiektywem Nikkor 28 mm f/2,8 (podstawowym był Nikkor 50 mm f/1,8). Aukcja już wywołała komentarze, niektórzy uważają, że aparat nie powinien być sprzedawany
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.