60 lat World Press Photo

wpph-logo
W tym roku najbardziej prestiżowy na świecie konkurs fotograficzny dla fotoreporterów – World Press Photo – obchodzi 60-tą rocznicę istnienia. Po raz pierwszy nagroda WPP (choć wtedy konkurs nazywał się inaczej) została przyznana w roku 1955. Zwycięskie zdjęcie Mogensa von Havena przedstawiało mężczyznę spadającego z motoru.

WPP-1955-Mogens-von-Haven
Pomysł na World Press Photo narodził się w Holandii, grupa fotoreporterów (Kees Scherer, Bram Wisman, Ben van Meerendonk) postanowiła nadać krajowemu konkursowi Zilveren Camera charakter międzynarodowy. Było to połączone z obchodami 25. rocznicy utworzenia Holenderskiego Towarzystwa Fotoreporterów (NVF – Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten). Na grudniową wystawę dopuszczono prace fotografów z zagranicy. Wszystko to przebiegało w czasie „zimnej wojny”, kiedy to podczas wybierania najlepszych zdjęć ścierały się głosy amerykańskich i radzieckich członków jury. Równocześnie toczono walkę o to, aby World Press Photo było konkursem jak najbardziej niezależnym. I choć udało się w sumie tę niezależność zachować, nie można zaprzeczyć, że World Press Photo zawsze odzwierciedlało nastroje społeczne wynikające z sytuacji geopolitycznej danej dekady. Już w latach 50. w prasie wybuchła dyskusja na temat natury fotografii prasowej i jej roli w kształtowaniu ludzkich postaw, którą dodatkowo rozpaliły kolejne edycje World Press Photo. Wkrótce debacie zaczęły towarzyszyć kontrowersje i podteksty polityczne.

WPP-1973-Nick-Ut
WPP-1963-Malcolm-W.-Browne
Co roku wybierano najlepsze zdjęcie reportażowe, niektóre z nich do dziś są rozpoznawane na całym świecie, symbolizując czasy, w których powstały. Do takich zdjęć można zaliczyć bez wątpienia to z roku 1972, przedstawiające biegnących drogą kilkoro poparzonych napalmem dzieci, czy zdjęcie z roku 1963, na którym buddyjski mnich dokonuje na oczach tłumu aktu samospalenia. Albo zdjęcie z roku 1989, z placu Tiananmen, na którym jeden z demonstrantów staje naprzeciw kolumny czołgów.

WPP-10090-Charlie-Cole
Dziś World Press Photo poprzez cykl seminariów edukuje, ale i zachęca do aktywności fotograficznej. To już nie tylko najbardziej prestiżowy na świecie konkurs dla fotoreporterów, ale rozbudowana administracyjnie instytucja organizująca wystawy, seminaria, warsztaty, szkolenia. Do tego potrzebne jest solidne zaplecze finansowe, W 1960 roku założono osobną fundację, która zmieniając się i ewoluując przerodziła się w dzisiejszą organizację, prawie trzydzieści lat temu pozyskano pierwszego korporacyjnego sponsora. Wystawa prac laureatów objeżdża coraz więcej krajów, docierając do fotoreporterów, których kontakt z najnowszymi trendami w fotografii prasowej oraz aspektami technologicznymi tej profesji był mocno ograniczony.

Coroczny konkurs World Press Photo jest otwarty dla wszystkich profesjonalnych fotoreporterów, ale także agencji fotograficznych, gazet i magazynów z całego świata. Pierwsze trzy miejsca przyznawane są w kilku kategoriach, z podziałem na zdjęcia pojedyncze i reportaże. Fotografie oceniane są nie tylko za ciekawe ujęcia i relacje z centrum ważnych wydarzeń, lecz również za wartości artystyczne. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.