Nikon pracuje nad D5!

D5-visionary
Nie było zaskoczenia – firma Nikon ogłosiła, że trwają prace nad nową lustrzanką – modelem D5. Nieoficjalne informacje o nowym aparacie pojawiły się już w czerwcu tego roku (kliknij info) i trzeba było prawie sześciu miesięcy, aby wiadomość ta została potwierdzona. Nie podano jednak szczegółowych danych technicznych, ani daty premiery rynkowej i ceny.

Nikon poinformował jedynie, że nowa lustrzanka ma „…reprezentować nową generację profesjonalnych modeli Nikon formatu FX…”. Dodał też że „połączenie profesjonalnego aparatu Nikon nowej generacji o jeszcze lepszych parametrach pracy z nowymi, zaawansowanymi akcesoriami i bogatą ofertą obiektywów NIKKOR udostępni nowe możliwości ekspresji wizualnej…”. Wraz z aparatem trwają prace nad przekaźnikiem bezprzewodowym WT-6 i lampą błyskową SB-5000.

nikon-d4s_8
Powyższe oświadczenie firmy, które niestety jest typowym „mieleniem słów” jednak zmusza do refleksji. Nie wiadomo czy nowa lustrzanka będzie kontynuatorem modelu D4S, który zadebiutował na rynku w lutym 2014 roku. Być może Nikon zaprezentuje coś zupełnie nowego. Zadziwia jednak zbyt długi czas jaki upłynął od premiery „nowej czwórki” do momentu podjęcia prac nad modelem D5. Przecież badania nad D4 zaczęły się już krótko po D3x, nad D4s krótko po D4, itd. Nie wiadomo też czy D5, z uwagi na prace nad WT-6, będzie miał wbudowany moduł Wi-Fi. Oświadczenie firmy nie rozwija też wątpliwości wokół Nikona D400, który pierwotnie miał zadebiutować późną jesienią. Raczej jest pewne, że do premiery aparatu długo nie dojdzie.

Nikon D5 – spodziewane najważniejsze cechy:

1. Korpus podobny do Nikona D4S,
2. Nowy sensor o rozdzielczości 20 mln. pikseli i wielkości FX,
3. Możliwość ustawienia ekwiwalentu czułości do wartości ISO 102400,
4. Nowy moduł AF z 107 (lub 173) punktami,
5. Możliwość fotografowania w serii do 15 kl/s,
6. Możliwość rejestrwacji wideo w rozdz. 4K (60/30fps).

Zadziwia czterocyfrowa numeracja lamp byłyskowych. Czy będzie więc nowa generacja fleszy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.