25 lat TIPA

TIPA_logo3
Technical Image Press Association (TIPA) to międzynarodowe, opinotwórcze stowarzyszenie non-profit zrzeszające dziennikarzy pism fotograficznych z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Europy, Azji, Australii i Afryki. Organizacja ta obchodzi 25. rocznicę założenia.

Uroczystości już trwają, w czerwcu w Tokio miało miejsce spotkanie stowarzyszenia z reprezentantami nagrodzonych firm. Dla przypomnienia – TIPA została powołana 16 kwietnia 1991 roku w Paryżu, pierwszym przewodniczacym był Juan Manuel Varela (z FV magazine). Ideą założycieli było powołanie takiej organizacji której zadaniem byłoby nie tylko obserwowanie trendów rynkowych i nowości produktowych, ale także wymiana opinii, doświadczeń i ocen dotyczących nowych urządzeń i technologii związanych z fotografią. Istniała już wprawdzie EISA (European Imaging and Sound Association), ale organizacja ta zaczęła skupiać czasopisma z dziedziny samochodowej elektroniki użytkowej, kina domowego, audio i urządzeń mobilnych. Fotografia stanowi tam niewielką część, nie wszystkim się to podobało.

General-Meeting2015
TIPA to stowarzyszenie mediów „czysto fotograficznych” z całego świata: Australii, Brazylii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Indii, Włoch, Japonii, RPA, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii i USA (polskim przedstawicielem było nieistniejące już czasopismo FOTO). Co roku przyznawane są prestiżowe nagrody TIPA dla najlepszych urządzeń minionych 12 miesięcy. Są one nobilitacją produktu i jego producenta, certyfikatem jakości przyznawany przez ludzi niezależnych, a do tego wiarygodnych dla klientów. Przyznanie nagród poprzedzone jest wstępnym wyborem pretendentów i szczegółowymi testami sprzętu przeprowadzanymi pod kątem jego przyszłych użytkowników. Nad wszystkim czuwa Komitet Techniczny, potem odbywa się General Meeting (ostatnio w Dubaju, poprzednio w Vancouver) na którym następuje głosowanie i wybór zwycięzców. Ceremonie wręczania nagród mają miejsce m.in. podczas Photokiny.

Sergey_Anisimov_TIPA
Jonathan_Tucker_TIPA
Jose_Ramos_TIPA
TIPA jest też organizatorem międzynarodowego konkursu który w tegorocznej edycji odbywał się pod hasłem: „Discover the World: Open (Y)our Eyes to the Beauty of Planet Earth”. Przedsięwzięcie to było częścią Trierenberg Super Circuit, laureaci otrzymali nagrody pieniężne: 1 miejsce – 5000, II miejsce 3000 i III miejsce 2000 euro. Mieli też szansę na publikację swoich prac w wielu magazynach na całym świecie. Zwyciężył rosyjski fotograf Siergej Anisimov („Morning of Iceland”), drugie miejsce zdobył Jonathan Tucker („Ice Cave”), a trzecie Jose Ramos („Colossus”). Zdjęcia powyżej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s