Holga nie będzie produkowana

Holga120-GCFN
Marka Holga, bardzo popularna wśród fanów lomografii, prawdopodobnie zniknie z rynku. Aparaty i akcesoria nie będą dalej produkowane, ale na razie w Adoramie i B&H jest dostępna m.in. Holga 120N i Holga 120CFN. Można je kupić za 33 USD.

Informacja o zaprzestaniu produkcji została opublikowana na stronie firmy Freestyle Photographic Supplies (kliknij info) która w USA reprezentuje Holga Cameras. Być może wytwarzaniem aparatów i akcesoriów zajmie się zupełnie ktoś inny, ale to kwestia przyszłości.

Holga-cameras
Holga istnieje od roku 1981, założeniem projektantów było wyprodukowanie taniego „aparatu dla wszystkich”. Konstrukcje są więc bardzo proste, np. Holga 120N to średnioformatowa kamera wyposażona w wykonany z tworzyw sztucznych stałoogniskowy obiektyw o ogniskowej 60 mm  (ekwiwalent dla formatu 135 to 38 mm). Ustawienie ostrości odbywa się ręcznie, z technicznego punktu widzenia zdjęcia są niedoskonałe, ale wada ta stała się ogromną zaletą tych chińskich kamer. Holga 120N jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych, ma goracą stopkę, umożliwiającą mocowanie zewnętrznych lamp błyskowych (wśród szerokiej gamy akcesoriów znajdują się również lampy pierścieniowe) oraz ulepszony mechanizm przewijania filmu (typu 120, 6×6, opcjonalnie typu 35 ze specjalną przystawką). Jest też 120GFN z wbudowaną lampą błyskową, model 120GCFN, w którym flesz wyposażony jest w pokrętło z barwnymi filtrami, czy HolgaGlo 135BC na film typu 135. Na uwage zasługuje Holga stereoskopowa, czy lustrzanka dwuobiektywowa Holga 135BC TLR.

Holga-TLR
Aparaty były sprzedawane do dwudziestu różnych krajów na świecie. W Polsce np. w sklepie http://holgapolska.pl/ model CFN kosztuje 239 zł.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s